Papież podziękował Instytutowi za wsparcie, jakiego udzielił inicjatywie promowania dialogu między religiami i służenia jedności rodziny ludzkiej. Podkreślił, że naukowcy i dyplomaci związani z Instytutem odgrywają ważną rolę w promowaniu kultury spotkania. „Wasze umysły i serca muszą być zgodne w dążeniu do dobra wspólnego i poszukiwania integralnego rozwoju każdej osoby, bez wyjątków i niesprawiedliwej dyskryminacji” – zaapelował Ojciec Święty.
Franciszek zaznaczył, że obrona praw wszystkich ludzi leży przede wszystkim w gestii przywódców politycznych i religijnych, ale każdy z nas ma wkład w jej powstawanie. „To właśnie kultura spotkania może prowadzić do bardziej zjednoczonego i pojednanego świata. Tylko ona ma szansę na zbudowanie trwałej sprawiedliwości i pokoju dla wszystkich oraz autentycznej troski o wspólny dom” – podkreślił Papież.
Na koniec Franciszek zachęcił członków Instytutu, aby angażowali się w poszukiwanie nowych dróg, które doprowadzą do rozwoju kultury spotkania, z korzyścią dla przyszłych pokoleń.