Jak co roku Ojciec Święty spotkał się na bożonarodzeniowej audiencji z pracownikami Państwa Watykańskiego i ich rodzinami.
Podziękował wszystkim za pracę, którą wykonują na rzecz Stolicy Apostolskiej i złożył świąteczne życzenia. Franciszek przypomniał, że Boże Narodzenie jest świętem radości ponieważ Jezus narodził się dla nas. „Pasterze dają nam przykład. My także musimy iść do Jezusa. Czas otrząsnąć się z letargu, nudy, apatii i strachu, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy trudno jest odkryć na nowo entuzjazm życia i wiary. Naśladując pasterzy jesteśmy wezwani do przyjęcia trzech postaw: ponownego odkrycia Jezusa, praktykowania Jego kontemplacji i głoszenia Dobrej Nowiny” – powiedział Papież.
Franciszek podkreślił, jak ważne jest, aby podczas Świąt Bożego Narodzenia na nowo odkryć narodziny Syna Bożego jako największe wydarzenie w historii. „Minęło dwadzieścia wieków, a Jezus jest bardziej żywy niż kiedykolwiek. Ci, którzy odwracają się od Niego swoim postępowaniem, także dają świadectwo Jezusowi: są dowodem na to, że bez Niego człowiek popada w zło: w grzech, wady, egoizm, przemoc, nienawiść. Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas: jest to wydarzenie, które musimy odkryć na nowo” – powiedział Franciszek.
Druga postawa, o której wspomniał Papież, to kontemplacja. Najpiękniejszy przykład daje nam matka Jezusa, która zachowuje wszystko w swoim sercu, medytuje... Właśnie przez medytację Słowa Bożego możemy odkryć, że Bóg objawia swoją dobroć w Dzieciątku Jezus. „Kto nie czuje się poruszony widząc małe dziecko? W Dzieciątku Jezus Bóg okazuje się być miłym, pełnym dobroci i łagodności. Takiego Boga możemy kochać z całego serca. Bóg objawia swoją dobroć, by nas ocalić” – zaznaczył Ojciec Święty.
Miłość Boga rodzi w nas z kolei wielką radość, której nie możemy zatrzymać dla siebie, powinniśmy ją ogłosić całemu światu. „Jak to zrobić? W Ewangelii czytamy, że pasterze, po spotkaniu z Jezusem, wrócili wielbiąc Boga za wszystko, co widzieli i co usłyszeli. Wrócili do swojego codziennego życia. My również musimy wrócić do codziennych obowiązków chwaląc Boga za wszystko, co usłyszeliśmy i co widzieliśmy” – powiedział Franciszek.
Musimy nieść światu Dobrą Nowinę
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.