Z intelektualnych szczytów, do których przywykł, Joseph Ratzinger zszedł w czasie tego hiszpańskiego weekendu na szlak średniowiecznej pielgrzymki do grobu świętego Jakuba w Composteli – napisał w rzymskim dzienniku „La Repubblica”, Giancarlo Zizola. Skomentował w ten sposób pierwszy dzień podróży papieża do Hiszpanii.
Zdaniem publicysty, pielgrzymkę tę Benedykt XVI przedstawił jako „metaforę Kościoła, który powinien stać się pielgrzymem, ubogim sługą, wyraźnym wizerunkiem Chrystusa z Ewangelii... [jako] jedyną drogę, aby Kościół powrócił do dialogu ze współczesnością, kończąc trwające dotychczas historyczne spory: w świeckiej Europie, Europie nauki i technologii musi rozbrzmiewać znowu imię Boga, bez ośmieszania i przeinaczania, bez niechęci”.
Watykanista zwraca uwagę, że orędzie to opiera się „kulturze nieustępliwości, tej, która chce przywłaszczyć sobie sprawę «chrześcijańskich korzeni Europy» i która często atakuje świecki charakter polityki, manifestując na przykład przeciwko premierowi José Luisowi Rodriguezowi Zapatero”.
„Może świat katolicki zaczyna rozumieć, że najlepszym sposobem osłabienia i zohydzenia poczucia tożsamości jest właśnie integrystyczna ostentacja i robienie z niej politycznego użytku” – podkreślił Zizola.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.