Na szlaku średniowiecznej pielgrzymki

Z intelektualnych szczytów, do których przywykł, Joseph Ratzinger zszedł w czasie tego hiszpańskiego weekendu na szlak średniowiecznej pielgrzymki do grobu świętego Jakuba w Composteli – napisał w rzymskim dzienniku „La Repubblica”, Giancarlo Zizola. Skomentował w ten sposób pierwszy dzień podróży papieża do Hiszpanii.

Zdaniem publicysty, pielgrzymkę tę Benedykt XVI przedstawił jako „metaforę Kościoła, który powinien stać się pielgrzymem, ubogim sługą, wyraźnym wizerunkiem Chrystusa z Ewangelii... [jako] jedyną drogę, aby Kościół powrócił do dialogu ze współczesnością, kończąc trwające dotychczas historyczne spory: w świeckiej Europie, Europie nauki i technologii musi rozbrzmiewać znowu imię Boga, bez ośmieszania i przeinaczania, bez niechęci”.

Watykanista zwraca uwagę, że orędzie to opiera się „kulturze nieustępliwości, tej, która chce przywłaszczyć sobie sprawę «chrześcijańskich korzeni Europy» i która często atakuje świecki charakter polityki, manifestując na przykład przeciwko premierowi José Luisowi Rodriguezowi Zapatero”.

„Może świat katolicki zaczyna rozumieć, że najlepszym sposobem osłabienia i zohydzenia poczucia tożsamości jest właśnie integrystyczna ostentacja i robienie z niej politycznego użytku” – podkreślił Zizola.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.