Papież do Polaków: być wolnym oznacza bycie człowiekiem sumienia

W pozdrowieniach skierowanych po zakończeniu audiencji Papież odniósł się do opublikowanego wczoraj Raportu dotyczącego bolesnego przypadku byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Zapewnił raz jeszcze o swojej bliskości wobec ofiar wszelkich nadużyć oraz o zaangażowaniu Kościoła w zwalczanie tej formy zła.

Franciszek przypomniał, że dzisiaj obchodzone jest wspomnienie liturgiczne św. Marcina z Tours. Ten wielki pasterz starożytnego Kościoła charakteryzował się wielkim miłosierdziem dla najbiedniejszych i zmarginalizowanych. „Niech jego przykład uczy nas bycia coraz odważniejszymi w wierze oraz hojnymi w miłości” – powiedział Ojciec Święty Życzył ponadto wszystkim, aby Duch Święty oświecał ich umysły oraz wspierał, szczególnie w trudnych chwilach. Papież pozdrowił serdecznie wszystkich Polaków.

Papież – używać w prawdzie swojej wolności

„Dziś w Polsce przypada Narodowe Święto Niepodległości. Gdy dziękujemy Panu historii za dar wolności, przychodzi na myśl to, czego św. Jan Paweł II uczył młodych: być wolnym, «to znaczy: umieć używać swej wolności w prawdzie (…) – podkreślił Papież. – Być prawdziwie wolnym to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem, to być ‘człowiekiem dla drugich’» (List do młodych, 13). Niech Pan udzieli wszystkim Polakom błogosławieństwa pokoju i pomyślności!“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama