Na Papieża czekają już Santiago de Compostela i Barcelona, gdzie dobiegają końca ostatnie przygotowania do wizyty. Benedykt XVI przybędzie do grobu apostoła Jakuba w najbliższą sobotę 6 listopada. Natomiast w niedzielę konsekruje w stolicy Katalonii słynny kościół Świętej Rodziny – Sagrada Familia.
„Pragnąłbym, aby dzięki papieskiej wizycie wzrosły powołania do małżeństwa chrześcijańskiego, do kapłaństwa, życia zakonnego i misyjnego” – mówi kard. Lluis Martínez Sistach z Barcelony. Papież zwraca także uwagę na „specyficzne powołanie świeckich w życiu publicznym. Tutaj i wszędzie potrzebujemy tej obecności, aby zasiewać w różnych rzeczywistościach świata wartości ewangeliczne”. Ponadto Benedykt XVI uchwycił „piękno świątyni Świętej Rodziny oraz koncepcję teologiczną tego kościoła, jaką miał Boży architekt Antonio Gaudí” – podkreślił kard. Sistach.
Z kolei burmistrz Barcelony Jordi Hereu wezwał mieszkańców miasta, aby byli jak „najlepszymi gospodarzami” podczas papieskiej wizyty. Obecność Benedykta XVI jest wyjątkową okazją, aby pokazać, że miasto jest tolerancyjne, otwarte i pluralistyczne oraz że pracuje na rzecz pokoju i współpracy z innymi miastami i narodami. „Nikt nie może zrozumieć historii Barcelony bez fundamentalnego wkładu Kościoła katolickiego” – uważa burmistrz miasta.
Papieża powita w Santiago de Composteli książę Filip z małżonką Letizią, natomiast w Barcelonie król Juan Carlos i królowa Sofía.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.