Pierwszy papież w b. NRD

Ojciec Święty przybył dzisiaj przed południem do Erfurtu na pokładzie samolotu niemieckiej Luftwaffe.

W drugim wizyty apostolskiej Niemczech papież spotka się z przedstawicielami Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec (EKD) oraz odwiedzi sanktuarium w Etzelsbach, gdzie poprowadzi nieszpory maryjne.

Na lotnisku papieża powitała premier Turyngii, Christine Lieberknecht, miejscowe władze krajowe i miasta, biskup diecezji Joachim Wanke, biskupi innych diecezji i duchowieństwo. Wśród witających była także grupa ok. 200 wiernych oraz dzieci z namalowanym przez siebie plakatem „Herzlich Wilkommen!” – „Serdecznie witamy!”. Dwójka dzieci wręczyła papieżowi bukiety kwiatów.

Pni premier przez chwilę rozmawiała z papieżem w saloniku lotniska i wręczyła prezent: obraz z widokiem Erfurtu oraz teologiczną księgę.

Z lotniska papież udał się do katedry.

Benedykt XVI jest pierwszym papieżem odwiedzającym terytorium byłej NRD a wcześniej bywał tam kard. Wojtyła. Dla biskupa Erfurtu Joachima Wankego wizyta papieża jest „wydarzeniem tysiąclecia“. Jest to pierwszy pobyt głowy Kościoła katolickiego na terenie byłej komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej – jednego z najbardziej zlaicyzowanych regionów na świecie. Do dzisiaj tylko 10 proc. mieszkańców jest ochrzczonych. Katolików jest zaledwie kilka procent.

Diecezja Erfurtu powstała w 1994 r. Liczy ponad 156 tys. wiernych, co stanowi 7 proc. 2,2 mln mieszkańców diecezji. Na jej terenie jest 155 parafii, w których posługę duszpasterską sprawuje 181 księży. Do stanu kapłańskiego przygotowuje się 7 kleryków. W zeszłym roku sakrament chrztu przyjęło 1,2 tys. katechumenów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama