Męczeństwo trwa

O dramatycznym losie chrześcijan Bliskiego Wschodu przypomniał dziś kard. Leonardo Sandri. Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich jest delegowanym przewodniczącym odbywającego się w Watykanie Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu.

Pozdrawiając Ojca Świętego oraz ojców synodalnych kard. Sandri zaznaczył, że na przestrzeni całych swych dziejów Kościoły Wschodnie dawały świadectwo męczeństwa. Podkreślił, że i dzisiaj wskazuje ono na wierność Ewangelii, w jedności z chrześcijanami innych wyznań. Przypomniał, że choć niekiedy można mówić o pewnej poprawie sytuacji, nadal katolicy wraz z innymi chrześcijanami doświadczają wrogości, prześladowań i nieposzanowania podstawowego prawa do wolności religijnej.

Purpurat zaznaczył, iż „terroryzm i inne formy przemocy nie oszczędzają także naszych braci żydów i muzułmanów”. Wskazał na sporą liczbę niewinnych ofiar przemocy, co jego zdaniem prowadzi do migracji. „Często do głosu dochodzi lęk i rodzi się pytanie, czy rzeczywiście mogą nadejść dni prawdziwego pokoju i dobrobytu na Bliskim Wschodzie, czy w przyszłości stawką nie będzie samo przeżycie Ludu Bożego” - stwierdził kard. Sandri.

Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich wyraził przekonanie, iż Kościoły tego regionu gotowe są dawać i otrzymywać nadzieję z Krzyża. Podkreślił znaczenie ich wkładu w dzieło jedności chrześcijan. Zauważył, iż dziś obchodzone jest wspomnienie bł. Jana XXIII - papieża, „szczerego przyjaciela Wschodu”. Jego wstawiennictwu zawierzył prace synodalne.

W imieniu uczestników Synodu wyraził też wdzięczność Benedyktowi XVI, w którym dostrzegają oni tę samą miłość do tej części świata.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg