Kanonizacji Królowej Jadwigi dokonał Jan Paweł II podczas uroczystej Mszy św. na krakowskich Błoniach w dziewiątym dniu pobytu w Ojczyźnie w obecności około 1,5 miliona wiernych z całej Polski. Kanonizacja Królowej zbiega się z 600-Ieciem założenia Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim
Pozdrowienia dla Ruchu Światło-Życie
Po Mszy św. kanonizacyjnej św. Jadwigi Królowej, Ojciec Święty odmówił na Błoniach krakowskich modlitwę Anioł Pański, w trakcie której zwrócił się z pozdrowieniem do Ruchu Światło-Życie. Papież wyraził swoją radość z licznie zgromadzonej młodzieży. Podkreślił również, że szczególną okolicznością do zatrzymania się przy ludziach młodych jest 25-lecie powstania Ruchu Światło-Życie. „Uczestniczyłem w tym doświadczeniu i uczestniczyłem całym sercem" - powiedział Jan Paweł II, przypominając, że jako biskup odwiedzał wraz z ks. Franciszkiem Blachnickim grupy oazowe podczas rekolekcji w różnych miejscach archidiecezji krakowskiej. Ojciec Święty wspomniał również, że jako biskup bronił ruchu oazowego przed zagrożeniami pochodzącymi od ówczesnych służb bezpieczeństwa, a w 1973 r. zawierzył ten Ruch Niepokalanej Matce Kościoła. „W modlitwie Anioł Pański pragnę podziękować Niepokalanej za to dzieło, które niewątpliwie przyczyniło się do zwycięstwa - zgodnie ze słowami wielkiego kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski: Zwycięstwo jeśli przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję" - podkreślił Ojciec Święty.
Na zakończenie Jan Paweł II ukoronował wizerunek Matki Bożej Kozielskiej. Papież przypomniał, że ta płaskorzeźba została wykonana w obozie jenieckim przez żołnierzy, którzy - niemal wszyscy - zginęli w Katyniu. Ojciec Święty poświecił także korony dla innych wizerunków Matki Bożej, min. z Cieszyna i Trzebini.
Rano Papież spotkał się z premierem rządu RP Włodzimierzem Cimoszewiczem w sali audiencyjnej pałacu arcybiskupiego w Krakowie.
Posłanie do biskupów
W czasie obiadu z Papieżem, w pałacu arcybiskupim w Krakowie, biskupom polskim zostało wręczone przesłanie Jana Pawła II. Nawiązując do swej wizyty u grobu św. Wojciecha w Gnieźnie Papież wskazał, iż w Prusach nie przyjęto świadectwa praskiego biskupa, ale męczeńska śmierć przynosi obfity plon aż do dnia dzisiejszego „Czy nie jest to wzór dla duszpasterzy także w naszym kraju, w którym obserwujemy niepokojące i nasilające się procesy prowadzące do odrzucania wartości ewangelicznych, a nawet do wrogości wobec Chrystusa i Jeg Kościoła?" - napisał Papież.
Wskazał również na potrzebę obecności Kościoła w środkach przekazu, bowiem za ich pośrednictwem „Kościół wchodzi w dialog ze światem i przy ich pomocy może kształtować sumienie człowieka". Ojciec Święty zwrócił też uwagę na potrzebę podjęcia przez katolików
świeckich „właściwej im odpowiedzialności w Kościele". Powinni oni - napisał Papież - „we własnym imieniu, ale jako wierni członkowie Kościoła, rozwijać myśl polityczną, życie gospodarcze i kulturę, zgodnie z zasadami Ewangelii. Niewątpliwie należy im w tym pomagać, ale też nie trzeba wyręczać" - podkreślił Papież.
Wskazując na szanse, jakie niesie ze sobą udział świeckich w życiu Kościoła oraz wymieniając w tym kontekście Synod Plenarny i Akcję Katolicką, Jan Paweł II zauważył „To prawda, że nie jest łatwo uwrażliwić społeczeństwo na działanie wspólnotowe, ale to jest kierunek właściwy polskiego duszpasterstwa i nie można z niego łatwo zrezygnować". Papież przypomniał, że po latach izolacji Polska wraca w pełni „w zasięg znanej nam kultury Zachodu" i dodał, że „Kościół w Polsce może ofiarować jednoczącej się Europie swoje przywiązanie do wiary, swój natchniony religijnością obyczaj, duszpasterski wysiłek biskupów i kapłanowi zapewne wiele jeszcze innych wartości, dzięki którym Europa mogłaby stanowić organizm pulsujący nie tylko wysokim poziomem ekonomicznym, ale także głębią życia duchownego".
Być księdzem to być drugim Chrystusem, to stać się błotem w płaczu ludzi.
Pielgrzymka ta „pokazuje nasze wspólne zaangażowanie w promowanie pojednania”.
Papież Franciszek zezwolił na promulgację stosownych dekretów.