Niech Maryja Panna wspiera rodziny w miłości i zaangażowaniu wychowawczym, niech uczyni płodnymi nasiona powołania, jakie Bóg rozsiewa hojnie wśród młodych – życzył Benedykt XVI Sycylijczykom w niedzielnych rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w Palermo. Ojciec Święty przemawiał do wiernych na zakończenie Mszy św., której przewodniczył przed południem w tym mieście.
Po wygłoszeniu rozważań i odmówieniu modlitwy maryjnej papież udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego.
Oto polski tekst rozważań papieskich:
Drodzy bracia i siostry!
W tej chwili głębokiej wspólnoty z Chrystusem, obecnym i żywym wśród nas i w nas, jest czymś pięknym, gdy jako rodzina kościelna zwracamy się w modlitwie do Jego i naszej Matki, Najświętszej Maryi Niepokalanej. Sycylia jest usiana sanktuariami maryjnymi i z tego miejsca czuję się duchowo w centrum tej „sieci” pobożności, która łączy wszystkie miasta i wszystkie krainy wyspy.
Maryi Pannie pragnę zawierzyć cały lud Boży, żyjący na tej umiłowanej ziemi. Niech wspiera Ona rodziny w miłości i w zaangażowaniu wychowawczym, niech zapłodni nasiona powołania, jakie Bóg rozsiewa hojnie wśród młodych, niech dodaje odwagi w chwilach prób, nadziei w trudnościach, nowego zapału w pełnieniu dobra. Niech Madonna pocieszy chorych i wszystkich cierpiących i niech pomaga wspólnotom chrześcijańskim, aby nikt w nich nie czuł się zmarginalizowany lub potrzebujący, ale aby każdy, a zwłaszcza najmniejsi i najsłabsi, czuł się przyjęty i doceniony.
Maryja jest wzorem życia chrześcijańskiego. To Ją proszę przede wszystkim, aby sprawiła, żebyśmy wkroczyli szybko i radośnie na drogę świętości, idąc śladami tak wielu światłych świadków Chrystusa, synów ziemi sycylijskiej. W tym kontekście pragnę przypomnieć, że dziś w Parmie jest ogłaszana błogosławioną Anna Maria Adorni, która w XIX wieku była przykładną żoną i matką, a następnie, gdy owdowiała, poświęciła się dziełom miłosierdzia wobec kobiet w więzieniach i przeżywających trudności, do służenia którym utworzyła dwa Instytuty zakonne. Matka Adorni, ze względu na swą ciągłą modlitwę, była nazywana „ Żywym Różańcem”.
Chciałbym podkreślić to na początku miesiąca, poświęconego Świętemu Różańcowi. Niech codzienne rozważanie tajemnic Chrystusa w jedności z Maryją – Modlącą się Dziewicą – umocni nas wszystkich w wierze, nadziei i miłości.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.