Kard. Parolin: Jan Paweł II otwierał okna na Światłość

„Ktoś napisał, że życie to okno otwarte na świat. Myślę, że w sposób szczególny odnosi się to do Papieża, który urodził się przed stu laty. Z serca mu dziękuję, że otworzył tak wiele okien również w moim wewnętrznym świecie i dzięki temu wniknęła przez nie Światłość świata”.

Tak o św. Janie Pawle II pisze dziś watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin. Jego wspomnienia otwierają specjalny dodatek do dzisiejszego wydania L’Osservatore Romano, w całości poświęconego wspomnieniom o Papieżu z Polski.

On sam poznał go z bliska w 1990 r., kiedy Jan Paweł II odbywał podróż do Meksyku, a ks. Pietro Parolin był wówczas, jako młody watykański dyplomata, sekretarzem delegatury apostolskiej w tym kraju. Poznał go wtedy jako Papieża misji. Dla niego – jak pisze – misja nie była jedynie opcją preferencyjną, lecz wymogiem Ewangelii. Podobnie też jego słynne słowa: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, nie były jedynie odważnym wezwaniem, lecz świadomością, że nie można być Kościołem, jeśli się nie otworzy domu na Pana, a wraz z Nim na wszystkich braci i siostry, stworzonych na Jego obraz.

Kard. Parolin wspomina też Jana Pawła II jako Papieża cierpienia, a zarazem Papieża młodych. To do nich w 1984 r., na I Światowych Dniach Młodzieży, skierował te pamiętne słowa: „Warto być człowiekiem, skoro Ty sam się nim stałeś, Panie Jezu”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.