O zachowanie chrześcijańskich korzeni zaapelował do Brytyjczyków Benedykt XVI podczas uroczystości powitalnej w Edynburgu. Przemawiając w Pałacu Holyroodhouse, rezydencji królowej Elżbiety II w Szkocji, papież powiedział: „Orędzie chrześcijańskie jest integralną częścią języka, myślenia i kultury narodów tych wysp od ponad tysiąca lat”. Ojciec Święty przestrzegł przed usuwaniem "Boga, religii i cnót z życia publicznego", które "prowadzi ostatecznie do "okrojonej wizji człowieka i tym samym do zawężonej wizji osoby i jej przeznaczenia".
Nawet w naszych czasach możemy przypomnieć, jak Brytania i jej przywódcy przeciwstawiali się tyranii nazistowskiej, która chciała wykorzenić Boga ze społeczeństwa i odmówić naszego wspólnego człowieczeństwa wielu ludziom, szczególnie Żydom, którym zaprzeczano prawa do życia. Wspominam również postawę tego reżymu wobec duszpasterzy i zakonników chrześcijańskich, którzy mówili prawdę w miłości, stawiali opór nazistom i płacili za swój sprzeciw własnym życiem. Rozważając na chłodno lekcje płynące z ateistycznego ekstremizmu dwudziestego wieku, nigdy nie zapominajmy o tym, że usuwanie Boga, religii i cnót z życia publicznego prowadzi ostatecznie do okrojonej wizji człowieka i tym samym do „zawężonej wizji osoby i jej przeznaczenia” (Caritas in veritate, 29).
Sześćdziesiąt pięć lat temu Brytania odegrała zasadniczą rolę w wypracowaniu międzynarodowego konsensusu powojennego, który sprzyjał powstaniu Narodów Zjednoczonych i w zapoczątkowaniu nieznanego dotychczas okresu pokoju i dobrobytu w Europie. W najnowszych czasach wspólnota międzynarodowa towarzyszyła z bliska wydarzeniom w Irlandii Północnej, które doprowadziły do podpisania Porozumienia Wielkopiątkowego i przekazania władzy Zgromadzeniu Irlandii Północnej. Rząd Waszej Królewskiej Mości i rząd Irlandii, wespół z politycznymi, religijnymi i cywilnymi przywódcami Irlandii Północnej, pomogły przy narodzinach pokojowego rozwiązania tamtejszego konfliktu. Zachęcam wszystkich zaangażowanych w to do dalszego odważnego wspólnego kroczenia wyznaczoną przez nich drogą do sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Spoglądając dalej, Zjednoczone Królestwo pozostaje nadal kluczową postacią na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej w wymiarze międzynarodowym. Wasz rząd i naród wykuwają idee, które ciągle jeszcze wywierają wpływ daleko poza Wyspy Brytyjskie. Nakłada to na nich szczególny obowiązek mądrego działania na rzecz wspólnego dobra. Podobnie brytyjskie środki przekazu ze względu na to, że ich opinie mają tak szeroki zasięg, ponoszą większą odpowiedzialność niż inne i mają większe możliwości wspierania pokoju narodów, całościowego rozwijania ludzi i szerzenia rzeczywistych praw człowieka. Niech wszyscy Brytyjczycy nadal żyją wartościami uczciwości, szacunku i gotowości do czynienia dobra, które zyskały im szacunek i podziw wielu ludzi.
Dziś Zjednoczone Królestwo stara się być społeczeństwem nowoczesnym i wielokulturowym. Niech w tym pełnym wyzwań przedsięwzięciu zachowuje zawsze szacunek dla tych tradycyjnych wartości i przejawów kultury, których najbardziej agresywne formy sekularyzmu już nie cenią ani nawet nie tolerują. Niech nie ukrywa podstaw chrześcijańskich, na których wspierają się jego swobody i niech to dziedzictwo, które zawsze dobrze służyło narodowi, będzie nieustannie przykładem dla waszego rządu i narodu przed dwoma miliardami członków Wspólnoty Narodów i wielkiej rodziny narodów anglojęzycznych na całym świecie.
Niech Bóg błogosławi Waszą Królewską Mość i cały naród waszego królestwa. Dziękuję.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.