Papież Franciszek wygłosił przesłanie z okazji pierwszej rocznicy podpisania Deklaracji o Ludzkim Braterstwie.
Wyraził w nim nadzieję, że przyczyni się ona do zbliżenia z islamem oraz do budowania przyszłości wolnej od nienawiści, ekstremizmu i terroryzmu. Dokument został podpisany 4 lutego ubiegłego roku na międzyreligijnej konferencji w Abu Zabi przez Franciszka i Wielkiego Imama Al-Azhar, Ahmana al-Tayyeba.
Ojciec Święty podziękował wszystkim, którzy pomagają potrzebującym bez względu na religię czy kolor skóry. „Proszę Boga, aby pobłogosławił każdy wysiłek, który pomaga nam wzrastać w braterstwie” – powiedział Papież.
Papież: Niech Bóg pomaga nam wzrastać w braterstwie
„Dziś świętujemy pierwszą rocznicę tego wielkiego wydarzenia humanitarnego, mając nadzieję na lepszą przyszłość dla ludzkości, przyszłość wolną od nienawiści, szaleństwa, ekstremizmu i terroryzmu, w której dominuje pokój, miłość i braterstwo – powiedział Franciszek. Wyrażam swoje uznanie dla wsparcia, jakie Zjednoczone Emiraty Arabskie zaoferowały dla pracy Najwyższego Komitetu ds. Ludzkiego Braterstwa. Dziękuję za inicjatywę Domu Abrahama oraz za nagrodę za promocję braterstwa. Nagroda ta jest wsparciem dla wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy na tym świecie uosabiają miłość poprzez poświęcenie dla dobra innych, nawet różniących się od nich religią, przynależnością etniczną czy kulturową. Proszę wszechmogącego Boga, aby błogosławił każdy wysiłek, który przynosi korzyści ludzkości, a nam pomaga iść naprzód w braterstwie.“
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.