„Jako prawnicy jesteście wezwani do tworzenia zgody pomiędzy wolnymi ludźmi, którzy stanowią społeczeństwo obywatelskie” – powiedział Papież Franciszek do uczestników kongresu organizowanego przez Centrum Studiów imienia „Rosaria Livatina”. Był on 38-letnim sędzią, który zginął z rąk mafii 21 września 1990 roku, w drodze do sądu. Zakończył się etap diecezjalny jego procesu beatyfikacyjnego.
Papież Jan Paweł II określił go jako męczennika sprawiedliwości, a pośrednio również wiary. Jako sędzia zajmował się sprawami porwań i konfiskatami dóbr nielegalnie pozyskanych przez mafiozów. Wykonywał swoją pracę uczciwie i profesjonalnie, z szacunkiem dla praw oskarżonych. W walce z przestępczością osiągał bardzo dobre rezultaty. Właśnie dlatego mafia zdecydowała o pozbyciu się go. Cechowała go spójność pomiędzy wiarą, a stylem wykonywania pracy. Ojciec Święty wskazał na aktualność jego spostrzeżeń. Livatino opowiadał się za prawem do życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. Był przekonany, że należy stać na straży obiektywnego porządku prawnego, niezależnie od subiektywnych roszczeń poszczególnych jednostek i grup.
- Decydować tzn. wybierać. Wybierać, to jedna z najtrudniejszych rzeczy do jakich wezwany jest człowiek. I właśnie w tym wierzący sędzia może odnaleźć bezpośrednią relację z Bogiem. Oddawanie sprawiedliwości stanowi wyraz realizacji siebie, jest modlitwą, oddawaniem siebie Bogu. Jest też relacja pośrednia, poprzez miłość do osoby sądzonej. To zadanie będzie tym lżejsze, im bardziej sędzia będzie spełniał je z pokorą ze względu swoje słabości, im bardziej będzie się jawił społeczeństwu jako ten, kto jest gotowy i zdolny do zrozumienia osoby, którą ma przed sobą oraz osądzenia jej nie z pozycji nadczłowieka, ale raczej z pozycji konstruktywnej skruchy - mówił papież.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.