Papież rozmawiał z Tuskiem o migracjach i przyszłości Unii

Przyszłość Unii Europejskiej i migracje znalazły się w centrum rozmów Papieża Franciszka z Donaldem Tuskiem, który wraz z rodziną gościł dziś w Watykanie.

Spotkanie odbyło się w papieskiej bibliotece Pałacu Apostolskiego. Jak podaje komunikat prasowy, w czasie serdecznych rozmów podkreślono dobre relacje dwustronne i wkład, jaki Kościół wnosił i nadal chce wnosić w budowanie Europy bardziej solidarnej, pokojowej i szanującej tożsamość tworzących ją narodów. Rozmawiano też o niektórych kwestiach międzynarodowych i regionalnych, ze szczególnym uwzględnieniem przyszłości struktur Unii Europejskiej i migracji.

To było kolejne spotkanie Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej z papieżem. Audiencję zorganizowano na niecałe dwa miesiące przed zakończeniem kadencji przewodniczącego Rady. 

Na audiencje Donald Tusk przybył ze swoją rodziną: żoną Małgorzatą, córka Katarzyną z dzieckiem i jej mężem, synem Michałem i jego żoną oraz trzema ich synami. Rozmowa papieża z Tuskiem trwała około 10 minut. Na jej początku, jeszcze w obecności dziennikarzy szef Rady Europejskiej mówił papieżowi po angielsku, że jego kadencja zbliża się do końca.

Potem, w otwartej części audiencji z udziałem rodziny Donald Tusk wręczył papieżowi w prezencie drzewko tłumacząc, jest to dąb z Polski i wyjaśnił, że w jego kraju jest to symbol siły. Papież podarował Tuskowi płaskorzeźbę z brązu przedstawiającą gołębicę jako symbol pokoju, a także orędzie na Dzień Pokoju, podpisany w lutym w Abu Zabi dokument o ludzkim braterstwie i encykliki.

Szef Rady Europejskiej przybył do Watykanu w przeddzień inauguracji nadzwyczajnego synodu biskupów na temat Amazonii, w trakcie którego poruszone zostaną obecne także w unijnej agendzie kwestie ochrony środowiska naturalnego oraz zagrożeń wynikających z jego degradacji i ze zmian klimatycznych.

Poprzednie spotkania Donalda Tuska z papieżem Franciszkiem odbyły się przy okazji wręczenia papieżowi nagrody Karola Wielkiego w maju 2016 roku, a także w czasie wizyty przywódców Unii w Watykanie w marcu 2017 r. w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały europejską integrację.

Przewodniczący Rady Europejskiej spotkał się również z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama