„Eucharystia sercem Kościoła — Kultura sercem Narodu" — taki napis zdobił fasadę kościoła św. Krzyża, gdzie Ojciec Święty spotkał się w sobotę wieczorem ze środowiskiem twórców polskiej kultury
Jak na całym szlaku papieskiego pielgrzymowania, również i tu, przy Krakowskim Przedmieściu oczekiwano Arcypasterza już na kilka godzin przed Jego przybyciem. Zaproszeni na spotkanie reprezentanci świata kultury i sztuki zapełnili wnętrze kościoła, wierni, warszawiacy i przyjezdni, stali na całej trasie przejazdu Papieża, od lądowiska na stadionie Polonii aż po okolice kościoła św. Krzyża. Przejeżdżającego witały burzliwe oklaski, a gdy zjawił się w głównej nawie kościoła i przeszedł do ołtarza Najświętszego Sakramentu, chór Filharmonii Narodowej wykonał historyczne pieśni polskie: „Bogurodzicę" i „Gaude Mater Polonia". Ksiądz Prymas kard. Józef Glemp, wygłaszając słowa powitania, przypomniał tradycje kościoła św. Krzyża, który był świadkiem tylu ważnych dla narodu wydarzeń. Stojący na schodach świątyni posąg Chrystusa z krzyżem i napisem „Sursum corda" był nawet w najczarniejszej dla narodu godzinie wezwaniem i znakiem nadziei.
W imieniu warszawskiego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przemówił Andrzej Łapicki: Twoja obecność wśród nas, Ukochany Ojcze Światy, jest promieniem przecinającym czarne chmury naszego codziennego bytowania. Nie jest naszym celem wprowadzanie kultury do Kościoła, bo ona jest w nim od lat tysiąca; chcemy wprowadzić Kościół do kultury, chcemy zbudować jedną, jednolitą w swej różnorodności kulturę chrześcijańskiego narodu, narodu chrześcijańskiego od tysiąca lat, narodu chrześcijańskiego na następne tysiąclecia.
Następnie Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda wykonały utwór Karola Szymanowskiego „Stabat Mater". Rozpoczęło się nabożeństwo Słowa Bożego, w trakcie którego zabrał głos Papież Jan Paweł II. Przemówienie Ojca Świętego spotkało się z żywą reakcją, zwłaszcza gdy mówił o twórcach kultury jako wielkiej wspólnocie ludzi, którzy trwając przy wielorakim warsztacie twórczości, służą trwaniu i przetrwaniu Narodu. Naród bowiem trwa w swojej duchowej tożsamości poprzez kulturę. Papież zacytował fragmenty swego przemówienia, wygłoszonego w siedzibie UNESCO w czerwcu 1980 r., gdzie mówił o prawach narodu do kultury, będącej podstawą jego suwerenności.
Cieszę się — dodał Papież — że intelektualiści, artyści, ludzie kultury, znajdują w Kościele przestrzeń wolności, której nieraz brakuje im gdzie indziej. Wystąpienie papieskie zostało gorąco przyjęte, a późniejsze komentarze potwierdzają, że wywarło duże wrażenie na słuchaczach.
Tego wieczora w kościele św. Krzyża modlono się o ufność w zwątpieniu, o radość w nadziei, o wiarę bez zastrzeżeń. Ofiarowano Papieżowi liczne dary, m.in. egzemplarz nowej książki Jana Józefa Szczepańskiego „Kadencja", kasetęz filmem pt. „Jest"(ilustrującym poprzednią pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny) i album z projektami kościołów, które powstają obecnie w Polsce. Spotkanie trwało do późnego wieczora.
PIOTR NITECKI
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.