Papież do waldensów.
Papież przypomina włoskim waldensom i metodystom o potrzebie wspólnego świadczenia o Jezusie i Jego Ewangelii miłości. Ojciec Święty skierował przesłanie na rozpoczęty wczoraj synod tych dwóch wspólnot. Jest to już kolejny gest dobrej woli względem włoskich protestantów. Przed trzema laty jako pierwszy historii papież złożył wizytę w ich kościele.
Waldensów i metodystów jest we Włoszech niewielu. W 60-milionowym społeczeństwie liczą zaledwie 30 tys. wiernych. Głośno jest o nich jednak w mediach. Prezentują bowiem alternatywną dla katolicyzmu wizję chrześcijaństwa, która jednak w niektórych istotnych kwestiach pozostaje w jawnej sprzeczności z Ewangelią. W ostatnich latach na przykład synod tych wspólnot przyjął dokumenty, które przewidują liturgiczne obrzędy błogosławieństwa dla par jednopłciowych czy dopuszczają eutanazję. Waldensi niejednokrotnie opowiadali się również przeciw prawnej ochronie życia poczętego.
To właśnie w tym kontekście trzeba odczytywać papieskie przesłanie. Franciszek zapewnia waldensów i metodystów o braterskiej bliskości. Modli się zarazem, aby ten synod był dla jego uczestników żywym doświadczeniem Ducha Świętego, który daje moc do chrześcijańskiego świadectwa. „Jako uczniowie Chrystusa – podkreślił Papież – możemy udzielać wspólnych odpowiedzi na cierpienia, które dotykają tak wielu osób, w szczególności najuboższych i najsłabszych, promując w ten sposób sprawiedliwość i pokój”.
Ojciec Święty zapewnia włoskich protestantów, że przyłącza się do ich modlitw, aby prosić Pana o umocnienie ducha ekumenicznego między chrześcijanami oraz o pogłębienie jedności między naszymi Kościołami. Jesteśmy powołani do postępowania po drodze wzajemnego poznania, zrozumienia i współpracy, aby świadczyć o Jezusie i Jego Ewangelii miłości – napisał Papież.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.