Papież: W kwestiach doktryny jestem konserwatystą

Papież Franciszek powiedział, że w kwestiach doktryny jest konserwatystą. W wywiadzie dla meksykańskiej telewizji ocenił, że "niespójnością" jest mówienie o małżeństwie homoseksualnym. Przyznał, że dziennikarze pomogli mu zrozumieć skandal pedofilii w Chile.

"Jestem konserwatystą" - podkreślił papież w długiej rozmowie ze stacją Televisa. Następnie dodał: "Zawsze broniłem doktryny. Niespójnością jest mówienie o małżeństwie homoseksualnym".

Pełen zapis obszernego wywiadu, przeprowadzonego przez watykanistkę Valentinę Alazraki, opublikowały oficjalny watykański portal Vatican News oraz dziennik "L'Osservatore Romano" w środowym wydaniu.

Tematem rozmowy z Franciszkiem była też sprawa skandalu pedofilii w Kościele w Chile. Początkowo papież mówił w czasie swej wizyty w tym kraju w zeszłym roku, że nie ma dowodów winy biskupa Juana Barrosa, oskarżanego o tuszowanie czynów seryjnego pedofila księdza Karadimy. Następnie dochodzenie przeprowadził tam na jego prośbę arcybiskup Charles Scicluna. Sprawa zakończyła się dymisją całego episkopatu.

"Przede wszystkim w czasie podróży do Chile zdałem sobie sprawę z tego, że informacje, jakie miałem, nie pokrywały się z tym, co widziałem. Uważam, że to niektóre pytania zadane z wielką kulturą w czasie drogi powrotnej sprawiły, że zrozumiałem" - oświadczył papież, przywołując konferencję prasową na pokładzie samolotu.

"Droga powrotna pozwoliła mi zrozumieć i kiedy wróciłem, przemyślałem to, modliłem się, poprosiłem o radę i postanowiłem wysłać wizytatora apostolskiego, który odkrył wszystko to, czego nie wiedziałem" - podkreślił papież.

"To była pomoc, czułem, że otrzymałem pomoc"- dodał.

Odnosząc się do kwestii "filtrów" w procesie przekazywania informacji w Watykanie, Franciszek stwierdził: "Oczywiście trzeba to rozwiązać i podejmuję wszelkie wysiłki, by rozwiązać podobne przypadki".

Często jest to, zdaniem papieża, tzw. styl Kurii Rzymskiej, który trzeba poprawić.

"Pracuje się dobrze, moi współpracownicy pracują dobrze. To lojalni ludzie"- zapewnił Franciszek. Zauważył, że dobrze przebiega dialog z ofiarami nadużyć w Chile.

"I proszę Pana, by oświecił mnie, bym nie mylił się w kwestii nominacji"- powiedział papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama