Papież: Przezwyciężyć uprzedzenia wobec Żydów i negatywne stereotypy

Papież Franciszek zaapelował w czwartek o położenie kresu uprzedzeniom wobec Żydów. Trzeba przezwyciężyć "negatywne stereotypy" - wskazał w przemówieniu do uczestników sympozjum "Jezus i faryzeusze; ponowne badania interdyscyplinarne".

W pisemnej wersji wystąpienia wygłoszonego podczas audiencji w Watykanie papież podkreślił: "Aby bardziej kochać naszych sąsiadów, musimy ich poznać, a po to, by wiedzieć, kim są, musimy znaleźć sposób, by przezwyciężyć prastare uprzedzenia".

Franciszek wyraził przekonanie, że nowe studia prowadzone przez Papieski Instytut Biblijny wpłyną pozytywnie na relacje między Żydami a chrześcijanami, "w perspektywie coraz głębszego i braterskiego dialogu".

Papież zauważył, że "historia interpretacji" utrwaliła negatywny wizerunek żydowskiego bractwa faryzeuszy i to - jak zaznaczył - "bez konkretnej podstawy w opowieściach ewangelicznych".

Franciszek przyznał, że "z biegiem czasu taka wizja została generalnie przypisana przez chrześcijan Żydom".

Następnie napisał: "W naszym świecie takie negatywne stereotypy stały się niestety bardzo powszechne. Jednym z najstarszych i najbardziej szkodliwych stereotypów jest właśnie ten dotyczący faryzeusza, zwłaszcza, gdy używany jest, by przedstawić Żydów w negatywnym świetle".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • podaj nick
  09.05.2019 20:25
  gada jak wykształciuch po uczelni Sorosa w Budapeszcie, teraz już we Wiedniu
 • DREM0R
  09.05.2019 21:33
  DREM0R
  Wielu chyba nie wie, że Jezus wywodził się z faryzeuszów. Świadectwo, że był On faryzeuszem znajdziemy w Łk 4.15
 • Aga
  09.05.2019 21:35
  Przyznam się szczerze, że nie rozumiem następującego stwierdzenia: 'Papież zauważył, że "historia interpretacji" utrwaliła negatywny wizerunek żydowskiego bractwa faryzeuszy i to - jak zaznaczył - "bez konkretnej podstawy w opowieściach ewangelicznych" '. Co to znaczy "bez konkretnej podstawy w opowieściach ewangelicznych?". Przecież Pan Jezus wiele razy wypowiadał się przeciw faryzeuszom i to w Ewangeliach jest zapisane: "plemię żmijowe" itd.... Też jest zapisane, że Jezus został ukrzyżowany na skutek spisku faryzeuszy. To jak się to ma do tego, że w "opowieściach ewangelicznych nie ma konkretnej podstawy"? To ci, co zapisywali Ewangelię, kłamali? A ci, co przechowali taką wersję przez 2 tys. lat też mijali się z prawdą? Dziwy, przedziwy....
 • NICKUS
  10.05.2019 11:12
  No dobrze, ale kiedy Żydzi usuną swoje stereotypy nt. chrześcijaństwa i jego centralnej postaci?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.