Miłosierdzie przezwycięża światowe prawo odwetu

"Aby przezwyciężyć ludzki instynkt i światowe prawo odwetu kierujmy się przykładem Miłosiernego Boga Ojca dzięki czemu stajemy się zdolni do rzeczy, o których nigdy nie myśleliśmy, że będziemy w stanie powiedzieć lub uczynić" - powiedział Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Drodzy bracia i siostry,

Dziś rano w Watykanie zakończyło się bardzo ważne spotkanie na temat ochrony małoletnich. Zostali na nie zaproszeni patriarchowie, przewodniczący Konferencji Episkopatów, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich, przedstawiciele przełożonych zgromadzeń zakonnych i niektórzy moi współpracownicy w Kurii Rzymskiej.

Jak wiecie, problem wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych od dawna powodował poważne zgorszenie w Kościele i w opinii publicznej, zarówno z powodu dramatycznego cierpienia ofiar jak i niewybaczalnego braku wrażliwości wobec nich oraz ukrywania winnych przez osoby odpowiedzialne w Kościele.

Ponieważ jest to problem rozpowszechniony na każdym kontynencie, chciałem, abyśmy zmierzyli się z nim razem, w sposób współodpowiedzialny i kolegialny, my pasterze wspólnot katolickich na całym świecie. Usłyszeliśmy głos ofiar, modliliśmy się i prosili o przebaczenie Boga oraz osoby pokrzywdzone, uświadomiliśmy sobie naszą odpowiedzialność, nasz obowiązek wymierzenia sprawiedliwości w prawdzie, radykalnego odrzucenia wszelkich form nadużywania władzy, sumienia i wykorzystywania seksualnego.

Chcemy, aby wszystkie działania i miejsca w Kościele były zawsze w pełni bezpieczne dla małoletnich; aby podejmowano wszelkie możliwe środki, żeby podobne przestępstwa się nie powtórzyły; aby Kościół był ponownie absolutnie wiarygodny i godny zaufania w swojej misji służby i edukacji dla najmłodszych zgodnie z nauką Jezusa.

W ten sposób będziemy mogli współpracować z całego serca i skutecznie, wraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli i wszystkimi komponentami oraz pozytywnymi siłami społeczeństwa we wszystkich krajach i na szczeblu międzynarodowym, aby zwalczono dogłębnie, w każdym jej formie, bardzo poważną plagę przemocy wobec setek tysięcy małoletnich, dziewcząt i chłopców, na całym świecie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg