Wenezuela: Nie ma warunków na mediację Watykanu

Kard. Parolin: stoimy ponad podziałami, aby pomóc w rozwiązaniu konfliktu.

W kwestii mediacji Stolicy Apostolskiej w Wenezueli nadal pozostaje aktualne to, co Papież powiedział podczas konferencji prasowej w samolocie. Inicjatywa należy do stron konfliktu – powiedział watykański sekretarz stanu na marginesie konferencji o rocznicy Traktatów Laterańskich. Przypomnijmy, że o mediację w sprawie zażegnania kryzysu poprosił w liście do Franciszka prezydent Maduro. Również Juan Guaidó, lider opozycji, który ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, poprosił Papieża o pomoc: aby, jak to powiedział, usunąć uzurpatorów, powołać rząd przejściowy i przeprowadzić prawdziwie wolne wybory.

Kard. Baltazar Porras, administrator apostolski stołecznego Caracas uważa, że w aktualnych okolicznościach nie ma miejsca na watykańską mediację, o którą prosi Maduro. Jego zdaniem trzeba pamiętać o poprzednich doświadczeniach Stolicy Apostolskiej, kiedy to Maduro prosił o mediację po to, by zyskać na czasie, a następnie nie spełnił warunków, które postawił Watykan. „To była po prostu kpina” – powiedział kard. Porras.

Jego zdaniem, warunki postawione wówczas przez kard. Parolina są nadal aktualne. Są to: wolne wybory, przywrócenie uprawnień zgromadzeniu narodowemu, otwarcie kanałów dla pomocy humanitarnej oraz uwolnienie więźniów politycznych.

Rozmawiając z włoską telewizją katolicką TV2000 watykański sekretarz stanu zadeklarował jednak, że Stolica Apostolska zawsze będzie wspierać pokojowe rozwiązanie konfliktu.

Kard. Parolin: stoimy ponad podziałami, aby pomóc w rozwiązaniu konfliktu
"Jest to neutralność pozytywna Stolicy Apostolskiej – powiedział kard. Parolin. – W tym przypadku, jak i we wszystkich innych sytuacjach, nasza neutralność nie polega na tym, że stoimy w oknie i patrzymy, co się dzieje, jakby nam to było obojętne. My stoimy ponad podziałami po to, w razie potrzeby móc przyczynić się do przezwyciężenia konfliktu".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama