Kościół obchodzi dziś Światowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Przypada on we wspomnienie świętej niewolnicy Józefiny Bakhity.
Franciszek wspomniał o tym, przyjmując w Watykanie Fundację Galileusza. Jej głównym zadaniem jest propagowanie kultury naukowej. Franciszek nawiązał jednak w swym przemówieniu do innego aspektu działalności Fundacji, a mianowicie do szerzenia świadomości o sytuacji ofiar ubóstwa i handlu ludźmi.
Św. Bakhita, niewolnica, jest dla nas wzorem
"Jest to pilne i istotne zadanie dla współczesnych chrześcijan. To zatem nie przypadek, że spotykamy się we wspomnienie św. Józefiny Bakhity, która jest patronem ofiar handlu ludźmi. Osobiście doświadczyła ona bolesnego losu niewolnictwa, a także jego konsekwencji w postaci przemocy i upokorzenia – mówił Ojciec Święty. – A jednak dzięki łasce Bożej zaznała prawdziwej wolności i radości. Jej świętość życia jest wezwaniem nie tylko do tego, by w sposób bardziej zdecydowany walczyć ze współczesnymi formami niewolnictwa, które są otwartą raną na ciele naszych społeczeństw, raną w ciele Chrystusa i zbrodnią przeciw ludzkości, ale także zachęca nas ona do uczenia się z jej przykładu. Pokazuje nam ona, jak poświęcać się ubogim z czułością, delikatnością i współczuciem".
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.