Kościół obchodzi dziś Światowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Przypada on we wspomnienie świętej niewolnicy Józefiny Bakhity.
Franciszek wspomniał o tym, przyjmując w Watykanie Fundację Galileusza. Jej głównym zadaniem jest propagowanie kultury naukowej. Franciszek nawiązał jednak w swym przemówieniu do innego aspektu działalności Fundacji, a mianowicie do szerzenia świadomości o sytuacji ofiar ubóstwa i handlu ludźmi.
Św. Bakhita, niewolnica, jest dla nas wzorem
"Jest to pilne i istotne zadanie dla współczesnych chrześcijan. To zatem nie przypadek, że spotykamy się we wspomnienie św. Józefiny Bakhity, która jest patronem ofiar handlu ludźmi. Osobiście doświadczyła ona bolesnego losu niewolnictwa, a także jego konsekwencji w postaci przemocy i upokorzenia – mówił Ojciec Święty. – A jednak dzięki łasce Bożej zaznała prawdziwej wolności i radości. Jej świętość życia jest wezwaniem nie tylko do tego, by w sposób bardziej zdecydowany walczyć ze współczesnymi formami niewolnictwa, które są otwartą raną na ciele naszych społeczeństw, raną w ciele Chrystusa i zbrodnią przeciw ludzkości, ale także zachęca nas ona do uczenia się z jej przykładu. Pokazuje nam ona, jak poświęcać się ubogim z czułością, delikatnością i współczuciem".
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.