Nowy impuls do budowania jedności.
Z radością i wdzięcznością została przyjęta w Rumunii wiadomość o pielgrzmce Papieża Franciszka planowanej na przełomie maja i czerwca. Biskupi zachęcają wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli do zjednoczenia się w modlitwie, aby wizyta Ojca Świętego przyniosła obfite owoce dla życia duchowego chrześcijan oraz dobra wspólnego i jedności całego rumuńskiego społeczeństwa.
Papież odwiedzi Rumunię w dniach od 31 maja do 2 czerwca. Przybędzie w dzień wspomnienia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny u swojej krewnej Elżbiety. Pielgrzymka nawiązuje do wizyty św. Jana Pawła II, który przebywał w Rumunii w dniach 7-9 maja 1999 r. Podczas tamtej pielgrzymki Papież nazwał ten kraj „ogrodem Maryi”. Franciszek będzie kontynuował linię duchową tamtej podróży: uwrażliwi chrześcijan na potrzebę budowania jedności oraz okryje ich płaszczem Maryi. Kraj potrzebuje nowego zaczynu, nowego impulsu oraz inspiracji, aby trwać, żyć oraz modlić się razem. Mówi ks. Wilhelm Danca, odpowiedzialny w Rumunii za wizytę papieską.
Ks. Wilhelm Danca – potrzebujemy nowego zaczynu oraz impulsu
"Obecność Papieża będzie impulsem do budowania jedności wszystkich chrześcijan, którzy dzisiaj z punktu widzenia społecznego oraz politycznego napotykają szereg trudności, aby odnaleźć wspólną drogę w budowaniu społeczeństwa – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Danca. - Oczywiście, integracja europejska znaczy dla nas bardzo dużo, ale jednocześnie stawia wyzwania, których nie byliśmy świadomi. Na przykład podziały w rodzinach: dorośli często pozostawiają swoje rodziny w Rumunii; dzieci pozostają z dziadkami lub dziadkowie żyją bez dzieci oraz wnuków. Ojciec Święty przybędzie, aby przekazać orędzie jedności. O to się modlimy. O umocnienie rodzin, Kościoła i wszystkich wspólnot. Ale także o jedność chrześcijan żyjących w Rumunii, także w społeczeństwie, gdzie trzeba z większą determinacją popularyzować wartości chrześcijańskie oraz społeczne, dobro wspólne oraz prawdę w przestrzeni publicznej".
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.