W homilii wygłoszonej na Mszy w Domu św. Marty Papież zachęcał do modlitwy, aby nadchodzące święta Bożego Narodzenia przeżyć w duchu wiary. Odniósł się w niej do Ewangelii św. Łukasza mówiącej o uzdrowieniu paralityka (5, 17-26).
Wskazując na ludzi, którzy nie przelękli się tłumu, ale weszli na dach, aby przez otwór spuścić na dół łóżko ze sparaliżowanym człowiekiem, z nadzieją, że Jezus go uzdrowi, Franciszek podkreślił rolę wiary, która dodaje odwagi i jest drogą, pozwala dotknąć serca Jezusa.
“Prosiliśmy o wiarę w rozumieniu tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem. Wiara także dziś, w Ewangelii, ukazuje, jak dotyka serca Jezusa. Pan wiele razy powraca do katechezy o wierze, nalega. «Widząc ich wiarę» - mówi Ewangelia. Jezus widzi tę wiarę – potrzeba bowiem odwagi, aby zrobić dziurę w dachu, aby móc przez nią spuścić łóżko z chorym... potrzeba odwagi – zaznaczył Ojciec Święty. - Jaka odwaga, ci ludzie mieli wiarę! Byli przekonani, że jeżeli chory stanie przed Jezusem, to będzie uzdrowiony.”
Franciszek przypomniał, że Jezus podziwia wiarę ludu, jak na przykład setnika, który prosił o uzdrowienie sługi; Syrofenicjanki, która wstawiała się za swoją córką. Ale Jezus gani także tych, których wiara jest słaba, jak na przykład Piotra. „Z wiarą – stwierdził Ojciec Święty – wszystko jest możliwe”.
“Dziś prosiliśmy o łaskę: aby drugi tydzień Adwentu przygotował nas z wiarą na obchody Bożego Narodzenia – stwierdził Franciszek. - Jest prawdą, że święta te – wiemy to wszyscy – wiele razy obchodzi się bez wiary, na sposób światowy, pogański; a Pan prosi nas, abyśmy przeżywali je z wiarą i my, w tym tygodniu, powinniśmy prosić o tę łaskę: aby przeżywać z wiarą. Nie łatwo jest strzec wiary, bronić jej, nie jest łatwo.”
Papież odwołał się także do Ewangelii św. Jana, gdzie czytamy historię niewidomego od urodzenia. Jego wiara sprawiła, że w Jezusie rozpoznaje Mesjasza. Stąd wezwanie, abyśmy Bogu powierzyli naszą wiarę, broniąc jej przed pokusą światowości.
“To będzie dobra rzecz na dziś, na jutro, na cały tydzień, wziąć ten IX rozdział Ewangelii św. Jana i czytać tę piękną historię, o chłopcu ślepym od urodzenia – zachęcił Ojciec Święty. - I skończyć z wiarą w sercu: «Wierzę Panie, zaradź memu niedowiarstwu. Obroń mą wiarę przed światowością, zabobonami, od rzeczy, które do niej nie należą. Obroń ją przed sprowadzeniem jej do teorii, teologicznych czy moralizatorskich... Wierzyć w Ciebie, Panie».”
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.