Kongres światowych i tradycyjnych religii

Stolica Apostolska nagrodzona w Astanie.

W tych dniach w Astanie odbył się Kongres światowych i tradycyjnych religii. Stolica Kazachstanu gościła to wydarzenie po raz szósty, tym razem pod hasłem: „Religijni liderzy za bezpiecznym światem”.

W zjeździe uczestniczyło 80 delegacji z ponad 40 krajów. Obecni byli przedstawiciele wszystkich tradycyjnych religii z całego świata. Watykan reprezentowała ośmioosobowa grupa z kard. Francesco Coccopalmerio na czele. Podczas ceremonii otwarcia prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew ogłosił przyznanie pierwszej nagrody Kongresu za wkład w dialog międzywyznaniowy dla Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. „Jesteśmy wdzięczni Stolicy Apostolskiej za wielkie wsparcie naszego forum” – dodał prezydent.

W czasie trwania kongresu, prezydent Nazarbajew wskazał na „Model Kazachstanu” jako przykład pokoju i harmonii międzyreligijnej, który może być zastosowany na całym świecie. Jednak według ks. Edoardo Canetty – misjonarza pracującego w Kazachstanie i profesora uniwersyteckiego – jest to model opierający się na niejednoznacznej koncepcji, która nie czyni rozróżnienia między wolnością religijną, a wolnością kultu, która w tym kraju istnieje, ale z mocnymi ograniczeniami.

„Prawo ogranicza możliwość religijnego wychowania. Na przykład, kilka miesięcy temu aresztowano księdza prawosławnego, który podczas wyprawy w góry w okolicy Almaty odprawił liturgię w otwartym terenie. – mówi ks. Canetta. Ogranicza się także katechezę dla dzieci, która może być prowadzona tylko w obecności rodziców. Te i inne obostrzenia powodują zamykanie się poszczególnych wyznawców w swoistych gettach – dodaje duchowny. – Religia, według modelu Nazarbajewa, jest ważna, ale jest to kwestia, która musi pozostać zamknięta wewnątrz poszczególnych grup etnicznych.

Kongres został zorganizowany już po raz szósty z inicjatywy kazachskiego prezydenta. Pierwszy odbył się w 2003 roku, a jego temat oscylował wokół wyzwania, jakim jest zwalczanie terroryzmu. Jedną z inspiracji w organizowaniu kongresów były odbywające się w Asyżu modlitwy o pokój na świecie zainicjowane przez Jana Pawła II.  

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg