Aresztowany wraz z towarzyszami za działalność misyjną święty Paweł płynął statkiem z Jerozolimy do Rzymu. Tam miał stanąć przed sądem cesarskim. Do procesu nie doszło. Okręt nie dopłynął do portu przeznaczenia. Rozbił się podczas sztormu nieopodal jednej z wysp Morza Śródziemnego. Tak zgodnie z tradycją rozpoczęła się historia chrześcijaństwa na Malcie.
Religijność Malty to nie tylko symbole. Katolicyzm jest tu państwową religią. Ten fakt został nawet wpisany w konstytucję. Nakazano wręcz Kościołowi mówić o tym, co dobre, a co złe. Malta słynie na arenie międzynarodowej jako obrońca wartości chrześcijańskich. Na wyspach tego państwa obowiązuje całkowity zakaz aborcji i rozwodów. Malta wywalczyła również całkowitą niezależność od Unii Europejskiej (w skład której wchodzi od maja 2004) w kwestiach obrony życia nienarodzonych.
W ostatnich latach widać regres maltańskiej religijności. Mniej jest powołań, mniej osób przychodzi regularnie do Kościoła. Rośnie liczba związków niesakramentalnych. Te problemy próbował rozwiązać synod obradujący od 1999 do 2003. W momencie rozpoczęcia obrad synodu zaczęła także działać komisja, która badała przypadki molestowania seksualnego, których mieli się dopuszczać duchowni. Niewykluczone, że w czasie zbliżającej się pielgrzymki Benedykt XVI spotka się z ofiarami tych nadużyć.
To będzie trzecia wizyta następcy świętego Piotra w tym kraju. Wcześniej dwukrotnie Maltę odwiedzał Jan Paweł II. Pielgrzymował właśnie do miejsc związanych ze świętym Pawłem. Najważniejszym zgromadzeniem liturgicznym pierwszej pielgrzymki z 1990 roku była Msza święta w Fatimo na wyspie Gozo. Wówczas swoją homilię Jan Paweł II poświęcił rodzinie. „Często niestety zdarza się, że jednostki i całe rodziny tak bardzo są pochłonięte przez rozliczne troski życia codziennego, iż nie mają czasu zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na swoje życie w perspektywie duchowej i odkryć na nowo prawdę swego powołania. Jest to wielki dramat, jakże bowiem bez ducha modlitwy i medytacji możemy dostrzec Bożą wolę wobec nas, zwrócić się ku Niemu z posłuszeństwem i miłością, a dzięki temu zaznać szczęścia i pokoju, dla którego On nas stworzył” – mówił papież.
W czasie spotkania z duchownymi w konkatedrze w La Valetcie Jan Paweł II zaakcentował wartość życia konsekrowanego. Odwiedził również Mellieha, gdzie znajduje się najstarsze na wyspie sanktuarium maryjne i cudowny obraz Matki Bożej namalowany zgodnie z tradycją przez świętego Łukasza. Tu Ojciec święty spotkał się z rodzinami misjonarzy i misjonarek pochodzących z Malty. W Cottonera głosił „ewangelię pracy”. Na trudności związane z pełnieniem woli Bożej zwrócił uwagę na spotkaniu z młodzieżą w Spaali. „Wahamy się zdając sobie sprawę, że posłuszeństwo Bogu wymaga ofiar z naszej strony. Nasza natura buntuje się przeciwko temu. Jednak Ewangelia uczy nas osobistej odpowiedzialności za dary Boże, jakie otrzymaliśmy, za powierzone nam talenty” – podkreślał. Odwiedził również Rabat i grotę świętego Pawła. Tu właśnie według tradycji przez trzy miesiące przebywał Apostoł Narodów. Dziękował również wszystkim, którzy opiekują się chorymi i starszymi. Porównał ich do dobrego Samarytanina.
Druga wizyta na Malcie w 2001 roku kończyła wędrówkę Jana Pawła II śladami świętego Pawła. W czasie tej wizyty papież beatyfikował troje sług Bożych pochodzących z Malty. Był wśród nich mistyk i kaznodzieja ks. Jerzy Preca, założyciel Stowarzyszenia Nauki Chrześcijańskiej. Była urodzona w Neapolu siostra Maria Adeodata Piasni, benedyktynka, która wprowadziła zwyczaj codziennego przystępowania do Komunii świętej. Był także Ignacy Falzon, który zasłużył się działalnością charytatywną i prowadzeniem katechizacji. „Ta wizyta kończy moją jubileuszową pielgrzymkę poprzez historię zbawienia, od ziemi Abrahama na Synaju, gdzie Bóg dał nam Dekalog, po Ziemię Świętą, gdzie dokonały się wielkie wydarzenia zawiązane z naszym nawróceniem” – podsumował tamtą pielgrzymkę Ojciec święty.
Jakie przesłanie przywiezie Malcie Benedykt XVI? Dowiemy się w najbliższych dniach. Póki co wiadomo, że wizyta Ojca świętego jest związana z 1950 rocznicą wylądowania na wyspie świętego Pawła.
***
Przy pisaniu tekstu korzystałem z
Leksykon Pielgrzymek Jana Pawła II
Maciej Kolasiński, Najmniejszy Kościół w Europie. W drodze nr 7, 2001 rok
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.