"Kto krytykuje nauczanie Franciszka, nie jest wierny tradycji Kościoła"

Abp Fisichella w 25. rocznicę ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki „Veritatis splendor”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella oświadczył, że kto krytykuje nauczanie Franciszka, nie jest wierny tradycji Kościoła. Opinię tę wypowiedział w rozmowie z portalem Vatican News w 25. rocznicę ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki „Veritatis splendor”, która - zdaniem hierarchy - nie daje żadnego „powodu do kontestowania nauczania papieża Franciszka w świetle nauczania” jego poprzedników.

Wspomniana encyklika z 1993 r. dotyczyła podstawowych zagadnień moralnych i wyjaśniała „racje nauczania moralnego” Kościoła, opartego na Piśmie Świętym i żywej tradycji apostolskiej. - Współczesny człowiek powinien ponownie zwrócić się do Chrystusa, aby otrzymać od Niego odpowiedź na pytanie, co jest dobre, a co złe - wskazał włoski hierarcha, przypominając główne myśli dokumentu.

Jednocześnie sprzeciwił się instrumentalnemu wykorzystywaniu nauczania encykliki do przeciwstawiania się rozwojowi katolickiej doktryny. - Kiedy ma miejsce instrumentalne wykorzystywanie, wtedy obawiam się, że nie ma w tym pragnienia odkrywania prawdy i nie ma także wierności tradycji Kościoła. Myślę, że nie ma tu [w „Veritatis splendor” - KAI] żadnego powodu do kontestowania nauczania papieża Franciszka w świetle dotychczasowego nauczania [Kościoła]. Przeciwnie, trzeba w jego rozwoju dostrzec ciągłość. Uważam natomiast, że ważne jest uważne czytanie całego nauczania papieża Franciszka, a nie tylko jakiegoś przemówienia. Mozaikę tworzą wszystkie jej kawałki, a nie tylko jeden - zauważył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

Według niego mozaika nauczania papieża Franciszka przedstawia obraz „wielkiej otwartości na dzieło ewangelizacji” i nieprzedkładania norm nad głoszenie Ewangelii. Ważnymi elementami jego nauczania są także: spotkanie z osobą Jezusa oraz stałe głoszenie Ewangelii przez Kościół poprzez wychodzenie jego pasterzy do wszystkich. Na tym polega „idea Kościoła wychodzącego, a więc także zdolności - o której mowa w adhortacji «Evangelii gaudium» - do towarzyszenia współczesnemu człowiekowi, do podążania obok niego, aby go zrozumieć”. Wymaga to miłosierdzia. - Jubileusz Miłosierdzia był konkretnym znakiem tego, jak papież Franciszek określa i ukierunkowuje swój pontyfikat - zaznaczył włoski hierarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama