Ponad 30 tys. młodych ludzi wyruszyło z wszystkich zakątków Włoch w pieszej pielgrzymce na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Jest to przedsynodalna inicjatywa włoskiego Kościoła. Do Rzymu dotrą 11 sierpnia.
Młodzi wyruszyli na pielgrzymi szlak z wszystkich dwustu włoskich diecezji. Idą w tym samym czasie, ale różnymi drogami, stąd hasło inicjatywy „Przez tysiąc dróg”. Na trasie modlą się w intencji październikowego Synodu Biskupów poświęconego młodzieży. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki będą dwa spotkania z Papieżem Franciszkiem. 11 sierpnia młodzi pątnicy wezmą udział w czuwaniu modlitewnym w Cyrku Maksencjusza, a następnego dnia w uroczystej Eucharystii w na placu św. Piotra. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie posłanie młodych Włochów przez Papieża z misją głoszenia Ewangelii.
„Chcieliśmy, żeby przedsynodalne spotkanie włoskiej młodzieży z Ojcem Świętym nie ograniczyło się jedynie do Rzymu, ale w pewien sposób rozciągnęło się na cały kraj. Stąd pomysł wspólnego pielgrzymowania” – mówi ks. Michele Falabretti, odpowiedzialny we włoskim episkopacie za duszpasterstwo młodzieży.
“Pielgrzymowanie jest znanym doświadczeniem, jednak nie zdarzyło się jeszcze, by włoska młodzież wyszła na pątniczy szlak równocześnie we wszystkich diecezjach i przemierzała go na swoim terytorium. Fakt, by całe Włochy - od północy po południe, obejmując również wyspy - wyruszyły w jednym czasie na pielgrzymkę, to dla nas zupełnie nowe doświadczanie – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Falabretti. – Spotkanie w Rzymie będzie głównie poświęcone modlitwie i refleksji, na szlaku zaś młodzi zdobywają nowe doświadczenia. Młodość z definicji jest czasem poszukiwań. Zaproszenie młodych na pielgrzymkę oznacza wyciągnięcie ich z rutyny dnia, zaproponowanie im czegoś nowego. Oznacza też przezwyciężanie siebie. Wędrując pieszo z innej strony odkrywają swoją ziemię, krok za krokiem poznają także jej chrześcijańskie dziedzictwo, świętych z nią związanych, a także jej codzienność. Innymi słowy zdobywają doświadczenia wiary i życia, które są bardzo ważne.”
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.