„Jesteśmy braćmi, doskonały most między chrześcijanami a muzułmanami” – to tytuł książki, do której krótki wstęp napisał Papież Franciszek. Pozycja stanowi omówienie 1500 lat historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem.
„Nikt z nas nie ma kryształowej kuli. Ale jest rzeczą pewną, że przed nami jest woda i ogień – jak powiedziałby Syrach – i od nas zależy wybór, gdzie włożymy rękę” – pisze Papież we wstępie do książki o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Franciszek przypomina także o odpowiedzialności każdego z nas za ten dialog, nawet jeżeli nie wiemy, w którym kierunku się on rozwinie.
W czasie prezentacji książki odczytano także przesłanie przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Kard. Jean-Louis Tauran odwołał się m.in. do stwierdzenia św. Jana Pawła II, którego nazwał „gigantem dialogu”, że zaangażowanie Kościoła katolickiego w dialog międzyreligijny jest rzeczą nieodwaracalną.
"Dialog ten jest trudny, choć jednocześnie bardzo interesujący, gdyż w momencie, w którym się znajdujemy, możemy tworzyć pewne rzeczy – mówi współautor książki Stefano Girotti Zirotti. – Otwierają się nowe horyzonty, przynajmniej tak mówią eksperci, także z krajami islamskimi, które jeszcze niedawno były całkowicie przeciwne dialogowi. Taką nowością jest np. otwartość Arabii Saudyjskiej. Oczywiście, nie wszystkie osoby są w stanie to rozumieć i rozmawiać. Zarówno z jednej, jak i z drugiej strony są fanatycy, jak również są trudności natury praktycznej, w konkretnym działaniu, które trzeba przezwyciężyć. Czasami bycie zbyt dobrym nie popłaca, ale uczciwy i szczery dialog, prowadzony jak mówimy: w prawdzie i miłości, może przynieść dobre owoce."
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.