Ignacy Efrem II: "Kościoły w świecie są z nami"

Z wielu powodów czujemy się opuszczeni przez wspólnotę międzynarodową. Tak więc jestem z tej inicjatywy bardzo zadowolony – to słowa zwierzchnika Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Spotkanie przywódców wspólnot chrześcijańskich w sprawie Bliskiego Wschodu, na które do Bari we Włoszech zaprasza Papież, ma dla nas nie tylko wymiar duchowy, ale jest znakiem, że Kościoły w świecie są z nami. Z wielu powodów czujemy się bowiem opuszczeni przez wspólnotę międzynarodową. Tak więc jestem z tej inicjatywy bardzo zadowolony – to słowa zwierzchnika Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Ignacy Efrem II zaapelował także do Kościołów europejskich o pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, aby nie opuszczali swoich krajów. Zachęcił, aby ich przedstawiciele przyjechali do Syrii i sami na miejscu przekonali się o tym, co się tam dzieje. Jego zdaniem obecność chrześcijan na tym terenie jest ważna nie tylko dla nich samych, ale także dla muzułmanów. „Jesteśmy tam od początków chrześcijaństwa – powiedział - a dziś staje się realnym zagrożeniem fakt, że chrześcijan w Syrii, Iraku, Turcji już nie będzie”.

Zwierzchnik Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego podkreślił także ogromną rolę Kościołów chrześcijańskich w pomocy cierpiącym tam ludziom. Nie dotyczy ona tylko rozdawania żywności i artykułów pierwszej potrzeby, ale także pomocy w organizowaniu miejsc pracy. Dzięki temu bowiem zapobiega się kolejnym wyjazdom chrześcijan z Syrii.

Ignacy Efrem II skrytykował działania mediów, które, jego zdaniem, nie informują rzetelnie o tym, co dzieje się w Syrii. „Media nie podają prawdy – zaznaczył – nie opowiadają całych historii. Podają często półprawdy albo o niektórych faktach informują, a o innych już nie”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.