14 października w Watykanie odbędzie się kanonizacja papieża Pawła VI i męczennika z Salwadoru, arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero - ogłosił Franciszek na konsystorzu w sobotę. Uroczystość będzie towarzyszyć synodowi biskupów na temat młodzieży.
Papież Paweł VI, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978 i dokończył obrady Soboru Watykańskiego II, zostanie kanonizowany kilka tygodni po 40. rocznicy śmierci i na dwa dni przed 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II. Beatyfikacji Pawła VI w 2014 r. przewodniczył Franciszek.
Arcybiskup Romero (1917-1980), obrońca praw człowieka i ubogich, został zamordowany w czasie odprawiania mszy w kaplicy w Salwadorze przez szwadron śmierci dzień po tym, gdy wezwał wojsko, aby zaprzestało strzelania do przeciwników politycznych.
Błogosławionym został w 2015 roku, a jego proces kanoniczny odblokowano z inicjatywy papieża Franciszka. Arcybiskup został błogosławionym w 2015 roku.
Przedstawiciele Kościoła i wierni w Salwadorze mieli nadzieję, że kanonizacja Romero odbędzie się w ich kraju i że papież Franciszek przybędzie na tę uroczystość na przykład w drodze do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w styczniu przyszłego roku.
14 października świętymi ogłoszeni zostaną także włoscy księża Francesco Spinelli (1853-1913) - opiekun ubogich i opuszczonych i Vincenzo Romano (1751- 1831) - kapłan potrzebujących, który niósł pomoc ludności okolic Neapolu po erupcji Wezuwiusza w 1794 r. Ponadto na ołtarze papież wyniesie niemiecką zakonnicę Marię Katarzynę Kasper (1820-1898) - założycielkę zgromadzenia niosącego pomoc biednym i imigrantom oraz zakonnicę z Hiszpanii Nazarię Ignazię March Mesę (1889-1943), która pracowała między innymi w Argentynie, opiekując się biednymi i młodzieżą.
Trzeba mniej katedr nauczycielskich, a więcej stołów bez hierarchii.
Papież Franciszek mówił wcześniej, że oboje kandydaci są przeciwko życiu.
"Boże, pociesz wszystkich pogrążonych w bólu rozstania, mając pewność, że umarli żyją w Tobie."
To trzeci co do wielkości cmentarz w Rzymie, po Cmentarzu Flamińskim i Campo Verano.
Franciszek po raz kolejny apelował też o modlitwę w intencji udręczonej Ukrainy.
Franciszek przyjął na audiencji dla nauczycieli i wychowawców z włoskiej Akcji Katolickiej.