14 października w Watykanie odbędzie się kanonizacja papieża Pawła VI i męczennika z Salwadoru, arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero - ogłosił Franciszek na konsystorzu w sobotę. Uroczystość będzie towarzyszyć synodowi biskupów na temat młodzieży.
Papież Paweł VI, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978 i dokończył obrady Soboru Watykańskiego II, zostanie kanonizowany kilka tygodni po 40. rocznicy śmierci i na dwa dni przed 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II. Beatyfikacji Pawła VI w 2014 r. przewodniczył Franciszek.
Arcybiskup Romero (1917-1980), obrońca praw człowieka i ubogich, został zamordowany w czasie odprawiania mszy w kaplicy w Salwadorze przez szwadron śmierci dzień po tym, gdy wezwał wojsko, aby zaprzestało strzelania do przeciwników politycznych.
Błogosławionym został w 2015 roku, a jego proces kanoniczny odblokowano z inicjatywy papieża Franciszka. Arcybiskup został błogosławionym w 2015 roku.
Przedstawiciele Kościoła i wierni w Salwadorze mieli nadzieję, że kanonizacja Romero odbędzie się w ich kraju i że papież Franciszek przybędzie na tę uroczystość na przykład w drodze do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w styczniu przyszłego roku.
14 października świętymi ogłoszeni zostaną także włoscy księża Francesco Spinelli (1853-1913) - opiekun ubogich i opuszczonych i Vincenzo Romano (1751- 1831) - kapłan potrzebujących, który niósł pomoc ludności okolic Neapolu po erupcji Wezuwiusza w 1794 r. Ponadto na ołtarze papież wyniesie niemiecką zakonnicę Marię Katarzynę Kasper (1820-1898) - założycielkę zgromadzenia niosącego pomoc biednym i imigrantom oraz zakonnicę z Hiszpanii Nazarię Ignazię March Mesę (1889-1943), która pracowała między innymi w Argentynie, opiekując się biednymi i młodzieżą.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.