Tajwański arcybiskup zaprosi papieża do złożenia wizyty w 2019 roku

Tajwański arcybiskup John Hung Shan-chun zapowiedział w piątek, że podczas wizyty, jaką wraz z innymi biskupami z wyspy złoży w Watykanie, gdzie zostaną przyjęci przez papieża, zaprosi formalnie Franciszka do odwiedzenia w 2019 roku Tajwanu.

Okazją do prawdopodobnych odwiedzin papieża na Tajwanie będzie Kongres Eucharystyczny na wyspie, który odbędzie się w marcu 2019 - informują tajwańskie źródła kościelne.

W przemówieniu wygłoszonym w ambasadzie Tajwanu przy Stolicy Apostolskiej abp John Hung Shan-chun powiedział, że nadszedł czas, aby Watykan zaczął spoglądać na Kościół na Tajwanie jako "Kościół sam w sobie", nie zaś "w powiązaniu z Chinami".

"Pierwszy motyw do zaproszenia to fakt, że nigdy żaden papież nie był na Tajwanie. Nigdy w ciągu 70 lat. Dzieje Tajwanu w ciągu ostatnich 70 lat są zarazem historią cierpienia" - powiedział Hung.

Kościół katolicki Tajwanu występuje z zaproszeniem w czasie, gdy Chiny wzmogły swój nacisk dyplomatyczny na wyspę, a jednocześnie próbują ponownie nawiązywać stosunki z Państwem Watykańskim.

Watykański sekretarz stanu Pietro Parolin powiedział zwracając się do biskupów birmańskich podczas ich niedawnej wizyty w Rzymie, że dialog miedzy Chinami a Stolicą Apostolską niewiele posunął się naprzód.

Kościół katolicki na Tajwanie spełnia rolę "pomostu" do Kościoła katolickiego w Chinach: przyjął ponad 300 duchownych i sióstr zakonnych z Chin. Studiują oni na Uniwersytecie Katolickim Fu-Jen w Nowym Tajpej.

Również najwyższe władze państwowe Tajwanu wystosowały ostatnio zaproszenie do papieża. Na Tajwanie mieszka około 300 000 katolików; jednym z nich jest wiceprezydent Chen Chien-jen.

Watykan utrzymuje nuncjaturę na Tajwanie, której łacińska nazwa brzmi: Nuntiatura Apostolica in Sinis (Nuncjatura Apostolska w Chinach). Odkąd Tajwan wystąpił w 1971 r. z ONZ, kieruje nią nie nuncjusz, lecz duchowny dyplomata w randze charge d'affaires.

W 1949 r., kiedy Mao Zedong pokonał Czang Kaj-szeka, a ten znalazł schronienie na Tajwanie, przedstawicielstwo dyplomatyczne Watykanu pozostawało na terenie Chin. Jednak w 1952 roku, w rok po wydaleniu nuncjusza Antonio Riberiego z Chin, nuncjaturę przeniesiono na Tajwan.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama