Odpowiedzi do XV etapu Klasówki z Jana Pawła II
1. Jan Paweł II w Orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w roku 1980 podkreślał, że rodzice muszą przyjąć aktywną postawę wobec mediów i przekazywanych w mediach wiadomości. W jaki sposób powinni się z tego zadania wywiązać?
Rodzice muszą umieć krytycznie spojrzeć na środki masowego przekazu. Sami muszą zrozumieć treść przekazów medialnych, by ustalić miejsce, jakie będą one zajmowały w życiu rodziny i jej poszczególnych członków. Zadanie rodziców polega przede wszystkim na wychowaniu najpierw samych siebie, a potem swoich dzieci do dojrzałego korzystania z mediów tak, by przekazywanym w nich informacjom nie ulegać, ale tworzyć z nich rozsądny i niezależny obraz świata.
http://www.papiez.wiara.pl/doc/378866.Rodzina-wobec-srodkow-przekazu-spolecznego/2
2. W orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w roku 1984 papież zauważył, że możliwości mediów są często wykorzystywane przeciwko człowiekowi. Kto jest odpowiedzialny za zmianę tej sytuacji i w jaki sposób należy naprawić mass media?
Za uzdrowienie środków masowego przekazu, które lansują model kultury daleki od spotkania z wiarą, odpowiedzialni są:
3. W 1996 roku Jan Paweł II mówił o roli mediów w służbie postępu kobiet w społeczeństwie. Zwrócił uwagę, że media nieraz prezentują skrzywioną wizję kobiety. Zaapelował do kobiet, by same wywierały nacisk na media w celu zmiany tej sytuacji. Jak mają to robić? Następnie wskazał, jakie wzorce kobiecości powinny przekazywać media. Proszę je wymienić.
Funkcje kobiet w kształtowaniu mediów
Wzorce kobiecości, jakie powinny dominować w mediach:
http://www.papiez.wiara.pl/doc/378882.Wspolczesne-srodki-przekazu-w-sluzbie-postepu-kobiety-w/2
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.