Proces beatyfikacyjny Benedykta XIII

Po 270 latach od śmierci Benedykta XIII (1724-1730) wznowiono jego proces beatyfikacyjny, rozpoczęty w 1931, ale szybko przerwany w związku z niewyjaśnioną rolą jego sekretarza, późniejszego kard. Niccolò Coscii

Zaraz po śmierci papieża kard. Coscii skazano na dziesięć lat wiezienia za „nadużycie władzy”.

Ośrodek studiów o Benedykcie XIII w mieście Gravina di Puglia na południu Włoch poinformował 22 lutego o wznowieniu procesu urodzonego tam papieża przez wikariusza Rzymu, kardynała Agostino Valliniego. Edykt w tej sprawniej wywieszony został we wszystkich zainteresowanych diecezjach.

Benedykt XIII prowadził surowy tryb życia. Wyprowadził się z dworu papieskiego Watykanu i zamieszkał w specjalnie dla niego przygotowanej celi zakonnej. Najważniejsze dla niego było sprawowanie liturgii, konsekrowanie kościołów, ołtarzy, odwiedzanie chorych, udzielanie sakramentów. Na Soborze Laterańskim w 1725 roku Benedykt XIII potępił jansenistów. W czasie jego pontyfikatu otwarto m.in. Schody Hiszpańskie w Rzymie.

Papież został pochowany w bazylice Santa Maria sopra Minerva, gdzie spoczywają też św. Katarzyna ze Sieny, współpatronka Włoch, i błogosławiony Fra Angelico, zakonnik i malarz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg