Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało raport z posiedzenia plenarnego MONEYVAL, które 6 grudnia omawiało postępy Stolicy Apostolskiej /Państwa Watykańskiego w walce z przestępstwami finansowymi.
Komitet MONEYVAL - organ Rady Europy ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy z zadowoleniem przyjął postęp poczyniony przez Stolicę Apostolską i Państwo Watykańskie w ciągu ostatnich dwóch lat. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało raport z posiedzenia plenarnego MONEYVAL, które 6 grudnia omawiało postępy Stolicy Apostolskiej /Państwa Watykańskiego w walce z przestępstwami finansowymi.
W dokumencie zwrócono uwagę na utworzenie wyspecjalizowanej jednostki ds. przestępstw gospodarczo-finansowych w obrębie Korpusu Żandarmerii oraz mianowanie specjalnego asystenta Promotora Sprawiedliwości. Uznano też, iż Urząd Informacji Finansowej (AIF) działa skutecznie jako jednostka wywiadu finansowego oraz nadzoru finansowego i reglamentacji. Podkreślono dobrze funkcjonujący system sprawozdawczości, a także znaczącą współpracę międzynarodową.
Moneyval wskazał na konieczność poprawy w zakresie egzekwowania prawa i wymiaru sprawiedliwości. Stolica Apostolska zobowiązała się do podjęcia niezbędnych działań w odpowiednich obszarach by wzmocnić wysiłki na rzecz zwalczania i zapobiegania przestępstwom finansowym – czytamy w watykańskim komunikacie.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.