Papież Franciszek powiedział w środę wiernym podczas audiencji generalnej, że udział w mszy jest jak "pójście na Kalwarię". To nie spektakl - mówił. Szczególnie ciepło papież powitał obecną na placu Świętego Piotra polską młodzież.
W katechezie Franciszek tłumaczył wiernym, że msza jest "wejściem w mękę, śmierć, zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa". "Kiedy idziemy na mszę świętą, to jakbyśmy szli na Kalwarię" - podkreślił.
Papież zachęcił do refleksji: "Pomyślcie z wyobraźnią: «jeśli idziemy na Kalwarię i wiemy, że tym człowiekiem na krzyżu jest Jezus, czy pozwolimy sobie na to, by plotkować, robić zdjęcia, robić widowisko?»".
"Gdy przychodzimy do kościoła na mszę, pomyślmy: wchodzę na Kalwarię, gdzie Jezus oddaje swoje życie za mnie" - mówił Franciszek do ponad 10 tys. uczestników audiencji.
Była wśród nich grupa polskiej młodzieży i dzieci. Słysząc ich entuzjazm, Franciszek powiedział żartobliwie: "Ta młodzież prosi, aby papież pobłogosławił ich hałas".
Zwracając się do polskich pielgrzymów wezwał, aby służyć Chrystusowi "w braciach, by wraz z nimi budować nową wspólnotę ludzką, bardziej sprawiedliwą i braterską".
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.