Trzynaście lalkowych scen opowiada wybrane wydarzenia z życia Karola Wojtyły, późniejszego Jana Pawła II. Do 28 lutego można je obejrzeć w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
Magdalena Kozieł
Mały Karol z mamą
Magadalena Kozieł
Na warszawskim placu Zwycięstwa w 1979 roku
Od kilku lat głogowskie muzeum przygotowuje raz do roku wystawy dla dzieci. Tematami były już ilustracje do baśni najlepszych polskich ilustratorów, Miś Uszatek i przyjaciele oraz scenografie polskich teatrów lalkowych. – Chcemy pokazać dzieciom, że muzeum to dla nich przyjazne miejsce – wyjaśnia kustosz Eryka Stolarska.
Tym razem muzeum dla dzieci, ale nie tylko, otwarło wystawę „Habemus Papam. Sceny z życia Karola Wojtyły”. Ekspozycja przyjechała z prywatnego Muzeum Lalki w Pilźnie k. Tarnowa, a jej eksponaty wykonano w działającej przy muzeum Pracowni Artystycznej „Kasia”.
Zobaczymy tu m.in. małego Karola z mamą i tatą, scenę gry w piłkę z kolegami, spotkanie w kawiarni na kremówkach, ogłoszenie wyboru Karola Wojtyły na papieża, spotkanie z prymasem Wyszyńskim czy sławne okno na Franciszkańskiej w Krakowie. Ostatnim eksponatem jest figura obecnego papieża Benedykta XVI.
Magdalena Kozieł
Jan Paweł II ze swym sekretarzem bp. Stanisławem Dziwiszem
Lalki mają wysokość około 50 cm. – Wykonane są ręcznie z ogromną precyzją. Cała lalka jest z materiału, ale stopy i ręce ma odlewane. Głowa jest
Magdalena Kozieł
Tak powstaje scena ogłoszenia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża
rzeźbiona, a włosy ręcznie naklejane – wyjaśnia Eryka Stolarska. Lalkowe stroje odzwierciedlają rzeczywistość historyczną i odpowiadają wszelkim kanonom liturgicznym. Są zrobione z uwzględnieniem najmniejszych detali.
– Możemy zobaczyć m.in. czerwone ręcznie robione buty, które nosił Jan Paweł II – wymienia pani kustosz. W tle odtwarzane są wspomnienia Jana Pawła II. – To sam papież opowiada nam o swoim życiu i wspomina przedstawione na wystawie wydarzenia. Pozwala to mocniej ją przeżyć i zrozumieć – mówi Eryka Stolarska.
Wystawę otwarto nieprzypadkowo. – W tym roku wspominamy 90. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II i 5. rocznicę jego śmierci. Miejmy też nadzieję, że w tym roku doczekamy się także jego beatyfikacji – podkreśla pani kustosz.
*** Zdjęcia wykonano dzięki uprzejmości muzeum podczas przygotowywania eksponatów.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.