W trakcie zbliżającej się wizyty watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina w Rosji omówiona zostanie sytuacja na Ukrainie, a także inne problemy związane z relacjami prawosławno-katolickimi.
Nie będzie poruszany temat ewentualnego przyjazdu papieża Franciszka do Moskwy. Poinformował o tym sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ks. Stefan Igumnow.
Ks. Igumnow zaznaczył, że "periodyczne", jak się wyraził, "destrukcyjne działania grekokatolików na Ukrainie mają wpływ na relacje prawosławno-katolickie". Patriarchat Moskiewski docenia stanowisko Watykanu, nie pozwalające na wmieszanie go w eskalację konfliktu ukraińskiego i wyprowadzenie tego konfliktu na płaszczyznę ściśle religijną.
Podkreślił aktywizację relacji prawosławno-katolickich po ubiegłorocznym spotkaniu Cyryla I z Franciszkiem. Jego zdaniem dwa największe Kościoły chrześcijańskie: rzymskokatolicki i rosyjski prawosławny, nie obawiają się występować w sprawach obrony tradycyjnych wartości moralnych oraz chrześcijan w różnych zapalnych punktach świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Wspólne stanowisko katolików i prawosławnych w tych i innych kwestiach, decydujących o losach ludzkości, może pomóc w ich rozwiązaniu.
Powołując się na wypowiedź kard. Parolina o jego nadchodzącej wizycie w Rosji, ks. Igumnow potwierdził stanowisko, że sprawa przyjazdu Papieża Franciszka do tego kraju nie będzie poruszana.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych