Wywiad z bp. Kazimierzem Nyczem, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego
Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II - Kraków 2002
Kto będzie uczestniczył w tym wielkim wydarzeniu? Czy znane są nazwiska biskupów współkonsekrujących?
- Ksiądz Kardynał zaprosił biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy, żeby pomogli przy poświęceniu nowego kościoła i razem z Ojcem Świętym koncelebrowali Mszę św. w Łagiewnikach. Wiadomo, że pomoc ta będzie głównie dotyczyła namaszczenia ścian świątyni, a także ołtarza. Kto to będzie, okaże się w samym dniu poświęcenia.
Jakie kryteria brane są pod uwagę przy wysyłaniu zaproszeń na uroczystości do Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej i innych miejsc, gdzie będzie okazja do spotkania z Ojcem Świętym?
- W dwóch miejscach, w których będzie Ojciec Święty, są to Łagiewniki i Kalwaria, przyjęliśmy pewne kryteria zapraszania wiernych, ponieważ wszyscy się tam nie pomieszczą.
W Łagiewnikach na 12 tys. zaproszonych, 8 tys., czyli dwie trzecie, będą stanowić osoby, które przez swoje ofiary, systematycznie w ciągu pięciu lat budowali tę świątynię. Obecni będą także przedstawiciele około stu różnych dzieł charytatywnych, działających w Polsce, a szczególnie w Małopolsce i Krakowie. Na uroczystość poświęcenia goście zaproszeni zostali także przez siostry z łagiewnickiego sanktuarium i przez Księdza Kardynała, jako współgospodarzy tego miejsa.
Jeśli chodzi o Kalwarię będą tam nieliczni biskupi i księża zaproszeni przez ojców bernardynów. Natomiast ok. 25 tys. zaproszonych wiernych to przede wszystkim stali uczestnicy wszystkich odpustowych pielgrzymek kalwaryjskich wraz ze swoimi przewodnikami.