Informacje o zdrowiu Papieża są prawdziwe, ale niekompletne. W Watykanie istnieje wewnętrzny krąg. Tworzy go kilku najważniejszych kardynałów. Pozostali czerpią wiedzę z drugiej ręki - ujawnia w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Marco Politi*, watykanista włoskiego dziennika "La Repubblica".
- A rzecznik Navarro Valls?
- Pracuje w ścisłym kontakcie z abp. Dziwiszem i kardynałem Sodano. Wypowiada się wyłącznie w porozumieniu z nimi.
- Jaki jest cel tak detektywistycznego zbierania informacji o stanie zdrowia Papieża? Nie wystarczyłyby - jak mówią hierarchowie - modlitwa i współczucie?
- Osobiste przeżywanie choroby Jana Pawła II to jedno, a problem Papieża jako głowy Kościoła to drugie. Jeżeli chcemy uzyskać więcej informacji, to po to, żeby odpowiedzieć sobie na kilka pytań z tej drugiej sfery.
- Na przykład?
- Kiedy Papież wyzdrowieje, to w jakim stanie wróci do Watykanu? Ile pracy będzie w stanie wykonać? W jakim stopniu będzie mógł zarządzać Kościołem?
- A kiedy Papież wróci do Watykanu?
- Nie wiemy. Mamy tylko kilka krzepiących informacji klinicznych: Papież mówi, zaczyna jeść - oczywiście rzeczy miksowane, półpłynne, ćwiczy funkcje mowy. Można przypuszczać, że jego powrót nastąpi za kilka tygodni. Ale zasadnicze pytanie to: czy będzie miał siły do pracy?
- Co Pan wie o stanie zdrowia Papieża z obserwacji i informacji zakulisowych?
- Zanim Papież znalazł się w szpitalu, podczas audiencji był w stanie wypowiedzieć najwyżej trzy linijki tekstu. Zaczynał mocnym głosem, wypowiedź była rozpisana na 20 wersów, a on przy trzeciej tracił mowę. Każde słowo wymagało potwornego wysiłku. Papież jest bardzo osłabiony - w Watykanie mówi się, że sił do pracy przy biurku wystarcza mu najwyżej na trzy godziny dziennie. To ważne informacje, bo dotykają sposobu sprawowania rządów przez Papieża. Jan Paweł II rządził również ciałem, nie tylko lekturą dokumentów, jak Pius XII czy Paweł VI. Podróżował, przemawiał żywym słowem i gestem.
- Czy wciąż padają sugestie, żeby Jan Paweł II ustąpił?
- W Watykanie nigdy one nie padały. Były refleksje dotyczące takiej możliwości, ale zostały zawieszone, bo wszyscy starają się zrozumieć, jak przebiega rekonwalescencja. Kiedy wróci do Watykanu, gdy będzie można stwierdzić, jakie ma możliwości pracy, wówczas znów zacznie się o tym mówić. W tej chwili wszyscy obawiają się zapalenia płuc, do którego może dojść w każdej chwili. Nie dyskutuje się o przyszłości.
- Jak Pan sądzi - czego Jan Paweł II chciałby jeszcze dokonać?
- W sferze polityki w sercu Papieża tkwią dwa ciernie - to, że nie udało mu się odbyć podróży do Moskwy i spotkać z patriarchą Kościoła prawosławnego, oraz to, że nie zdołał podjąć dialogu z Chinami. To chyba boli dziś Ojca Świętego najbardziej.
*Marco Politi urodził się w 1947 r. w Rzymie. Był ożeniony (obecnie rozwiedziony) z Polką, z małżeństwa tego urodził się syn Roberto.
Od 1971 r. zajmuje się Watykanem, w latach 1987-93 był korespondentem w Moskwie. Razem z Carlem Bernsteinem napisał biografię Jana Pawła II "Sua Santita" (1996, wyd. polskie "Jego Świątobliwość", 1999). Ostatnio wydał "La confessione" ("Wyznanie") - wywiad z księdzem homoseksualistą - oraz "Il ritorno di Dio" ("Powrót Boga") - książkę o katolicyzmie włoskim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.