Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II wielokrotnie podejmował zdumiewające inicjatywy. Niektóre z nich budziły ogromne kontrowersje w Kościele i poza nim, inne wywoływały aplauz, jeszcze inne przyjmowano z ostrożną aprobatą.
Wkrótce ukazała się następna, powszechnie nazywana duchową autobiografią. Także ta książka została zainspirowana przez dziennikarza Gian Franco Svidercoschiego, jednak w całości napisał ją Jan Paweł II, a okazją do tego stała się pięćdziesiąta rocznica święceń kapłańskich Papieża. Książka, zatytułowana „Dar i Tajemnica”, opowiada historię powołania Jana Pawła II do służby Chrystusowi. Jest w niej wiele bardzo osobistych wyznań. „To wszystko, o czym tu mówię, nie dotyczy jedynie zewnętrznych wydarzeń, ale sięga do korzeni moich najgłębszych i najbardziej osobistych przeżyć i doświadczeń” - wyjaśnia Jan Paweł II i dodaje: „Wspominam je, a nade wszystko dziękuję Bogu: Misericordias Domini in aeternum cantabo! Zapis ten ofiaruję kapłanom i Ludowi Bożemu jako świadectwo miłości”.
Fakt publikowania przez Papieża Polaka książek skłaniał licznych dziennikarzy do przypomnienia, iż przed wyborem na Stolicę Piotrową Karol Wojtyła zajmował się twórczością literacką, pisząc m.in. utwory dramatyczne oraz poezje. Wielokrotnie zadawano więc papieskiemu rzecznikowi pytanie, czy przypadkiem Jan Paweł II nie pisze do szuflady, by kiedyś opublikować kolejny tomik wierszy. Joaquin Navarro-Valls odpowiadał, że raczej nie należy się tego spodziewać. Tym większe więc było zaskoczenie, gdy kilka miesięcy po zakończeniu papieskiej pielgrzymki do Polski w roku 2002 pojawiła się informacja, iż Papież napisał poemat. 6 marca 2003 roku w Krakowie zaprezentowano „Tryptyk rzymski. Medytacje”. Marek Skwarnicki mówił o tym dziele: „Bez względu na to, jaką to nowe dzieło ma formę, jest ono enuncjacją papieską - to słowa, myśli, wyznania Papieża. (...) Jego język, styl przypomina wcześniejsze wiersze. To trzy poetyckie utwory, każdy w trochę innej stylistyce”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.