Ziemia jest cennym darem Stwórcy

KAI

publikacja 02.09.2009 13:19

Ziemia jest cennym darem Stwórcy, który zaplanował jej właściwy porządek, dając nam w ten sposób sygnały orientacyjne, którymi mamy kierować się jako zarządcy Jego stworzenia - mówił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 26 sierpnia 2009 r.

Jakże bardzo istotne jest więc, aby wspólnota międzynarodowa i poszczególne rządy umiały dać swym obywatelom właściwe sygnały, by skutecznie przeciwstawić się takiemu korzystaniu ze środowiska, które okazuje się dla niego szkodliwe! Gospodarcze i społeczne koszty wykorzystywania wspólnych zasobów środowiska, uznane w sposób przejrzysty, powinni pokrywać ci, którzy z nich korzystają, a nie inne narody czy przyszłe pokolenia. Ochrona środowiska, troska o zasoby i klimat wymagają od przywódców międzynarodowych wspólnego działania przy poszanowaniu prawa i solidarności, przede wszystkim w stosunku do słabszych regionów ziemi (por. Caritas in veritate, 50). Razem możemy tworzyć integralny ludzki rozwój dla dobra narodów obecnych i przyszłych, rozwój kierujący się wartościami miłości w prawdzie. Aby tak się stało, niezbędne jest skierowanie obecnego modelu rozwoju globalnego na większe i wspólne podejmowanie odpowiedzialności w stosunku do stworzenia: wymaga tego nie tylko kryzys środowiska, ale też skandal głodu i nędzy.

Drodzy bracia i siostry, dziękujmy Panu i powtarzajmy słowa św. Franciszka z „Pieśni słonecznej albo pochwały stworzeń”: „Najwyższy, wszechmogący, dobry Panie, Twoja jest sława, chwała i cześć, i wszelkie błogosławieństwo... Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi Twymi stworzeniami”.

Tyle św. Franciszek. I my pragniemy modlić się i żyć w duchu tych słów.

Po katechezie papież streścił ją w głównych językach światowych, przy czym po angielsku wygłosił dłuższe przemówienie, w którym wyraził poparcie dla rządów i agend międzynarodowych, które niebawem podejmą na forum ONZ dyskusję na temat zmian klimatycznych.
Oto polski tekst tego fragmentu jego wypowiedzi:

(...) Z tymi uczuciami pragnę zachęcić wszystkich uczestników szczytu Narodów Zjednoczonych, by podjęli dyskusję konstruktywnie i z wielkoduszną odwagą. Wszyscy bowiem jesteśmy wezwani do odpowiedzialnego zarządzania stworzeniem, do korzystania z zasobów w taki sposób, aby każda jednostka i wspólnota mogły godnie żyć i rozwijać owo „przymierze między człowiekiem a środowiskiem, które powinno odzwierciedlać stwórczą miłość Boga” (Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2008, n. 7). Dziękuję.

tłum. ml, st (KAI Rzym)

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..