Z Erywania ks. Kazimierz Sowa. Dzisiejszy obiad Papież spożył w położonym na obrzeżach Erywania centrum katolickim Kanaker. Nazwa bardziej niż charakter ośrodka określa dzielnice stolicy Armenii.
Nazwa bardziej niż charakter ośrodka określa dzielnice stolicy Armenii. Wokół dawnego przedszkola, zakupionego przed trzema laty przez jedną z ormiańskich rodzin z USA, kłębią się tumany kurzu i straszą odrapane ściany typowych dla tutejszego krajobrazu szarych bloków.
Mimo tego, miejscowi katolicy są szczęśliwi - od czasów carskich mają w stolicy Armenii swoją łacińską kaplicę przy której powstanie wkrótce także ośrodek katechetyczny. Kaplica, w której przez chwile modlił się Jan Paweł II, znajduje się na parterze, wprost naprzeciwko wejścia do którego prowadzi kilka schodów. Obok kaplicy przygotowano dla Ojca Świętego mały i bardzo skromnie urządzony pokój - proste łóżko, biurko i szafa muszą wystarczyć za całe wyposażenie.
W podobnych warunkach mieszka od pewnego czasu miejscowy biskup, a o. Antonio tłumaczy, że wspólnocie katolickiej bardziej chodzi o pokazanie, że są jednymi z tysięcy mieszkańców okolicznych osiedli, niż zrobienie na kimkolwiek wrażenia. Papieski obiad był skromny - oprócz miejscowego duchowieństwa uczestniczyli w nim także biskupi z krajów całego Zakaukazia, którzy wraz z wiernymi przybyli dziś na poranną mszę św.
"Ta wizyta to dla nas prawdziwe błogosławieństwo", tłumaczy mi zajmująca się porządkiem w całym budynku starsza kobieta i dodaje, że teraz kiedy do ośrodka na wspólny obiad Papież zaprosił także katolikosa Garegina II i jego najbliższych współpracowników "nikt nie będzie mógł już powiedzieć, że nas (Ormian - katolików, przyp. KS) nie ma!".
Gospodarze obiadu nie ukrywają, że chcieliby aby w Erywanie stanął kiedyś prawdziwy kościół. "Jest nas coraz więcej, sporo przybywa tu także gości i turystów, więc kościół jest potrzebny" tłumaczono mi w ośrodku. I choć od samej wizyty Papieża katolików nie przybędzie, to jednak ta wizja nabrała już bardzo realnych kształtów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.