Astana, 21 września 2001, - Katalicka Agencja Informacyjna
Papież Jan Paweł II zaapelował do narodu kazachskiego, by budował kraj pod sztandarem prawdziwego postępu, solidarności i pokoju. - Kazachstanie, kraju męczenników i wierzących, kraju deportowanych i bohaterów, kraju intelektualistów i artystów, nie lękaj się! - powiedział Ojciec Święty w przemówieniu powitalnym na lotnisku w Astanie 22 września, rozpoczynając swoją wizytę w Kazachstanie. Witając Papieża prezydent Nursułtan Nazarbajew podkreślił, że wizyta Ojca Świętego jest "niepowtarzalnym wydarzeniem" w życiu młodego państwa kazachskiego.
Zwrócił uwagę na "niespotykane w świecie współżycie pokojowe różnych religii". W Kazachstanie nie występują różnice i nieporozumienia między chrześcijanami a muzułmanami, zapewnił w swoim przemówieniu prezydent Nazarbajew podkreślając, że "chrześcijanie i muzułmanie w Kazachstanie miłują pokój i pracują wspólnie dla dobra kraju".
- Dziękuję Bogu, który kierował moimi krokami do miasta Astany, stolicy tego szlachetnego i obszernego kraju położonego w centrum Eurazji - powiedział Papież. - Z miłością całuję tę ziemię, na której powstało wieloetniczne państwo, będące spadkobiercą licznych wielowiekowych tradycji duchowych i kulturalnych, a teraz dążące do nowych celów społecznych i gospodarczych.
Od dawna pragnąłem tego spotkania i bardzo się cieszę, iż mogę objąć serdecznie i z podziwem wszystkich obywateli Kazachstanu. Z zadowoleniem Papież podkreślił, że Kazachstan pragnie rozwijać się w "braterstwie, dialogu i porozumieniu". W tym świetle w 1991 r. poczynił odważny krok zamykając urządzenia nuklearne w Semipałatyńsku.
- Decyzja ta opiera się na przekonaniu, że kontrowersje należy rozwiązywać nie przez stosowanie broni, lecz pokojowymi środkami negocjacji i dialogu, powiedział Papież. Zachęcił do takiej postawy " znakomicie odpowiadającej fundamentalnym wymogom solidarności i pokoju, do których coraz bardziej świadomie dążą ludzie". Dziękując za zaproszenie do Kazachstanu Jan Paweł II życzył, by "Najwyższy, który kieruje ludzkimi krokami", sprawił, by miłość i sprawiedliwość "stały się gwiazdami jasno przyświecającymi twojej drodze, wielki kraju Kazachstanie! Takie uczucia rodzą się w moim sercu, kiedy rozpoczynam wizytę w Astanie.
Patrząc na kolory twojej flagi, drogi narodzie kazachski, proszę Najwyższego, aby użyczył ci darów, które one wyrażają: stałości i otwartości symbolizowanych w kolorze niebieskim, dobrobytu i pokoju". "Kontrowersje należy rozwiązywać nie przez stosowanie broni, lecz pokojowymi środkami negocjacji i dialogu" - oświadczył Jan Paweł II . "Pozostaje mi jedynie zachęcić do takiej postawy, znakomicie odpowiadającej fundamentalnym wymogom solidarności i pokoju, do których coraz bardziej świadomie dążą ludzkie istoty" - kontynuował Ojciec Święty w swym powitalnym przemówieniu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.