Homilia Jana Pawła II wygłoszona 27 września 2001 r.
Otworzono ogień przeciwko Krzyżowi; a jednak wy nadal śpiewaliście chwałę Panu, strzegąc i czcząc kapłańskie szaty waszego ostatniego kapłana, jako ślad jego obecności pośród was. Wyśpiewywaliście wasze hymny w świadomości, że jego głos z nieba łączy się z waszym głosem w wielbieniu Chrystusa, wieczystego, Najwyższego Kapłana. Zdobiliście wasze miejsca kultu możliwie jak lepiej. A obok obrazów Jezusa i Jego Matki Maryi, często wisiał obraz papieża rzymskiego wraz z obrazem katolikosa Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Zrozumieliście, że kiedy chrześcijanie cierpią - chociaż są podzieleni między sobą, już żyją w głębokiej jedności.
3. Z tego powodu waszej niedawnej historii nie cechuje smutne przeciwstawienie się sobie Kościołów, które nękało chrześcijan w innych krajach, niedaleko stąd. Pamiętam jeszcze, kiedy po zaniku zimy ateizmu ideologicznego, zmarły katolikos Wazgen I poprosił Stolicę Apostolską w Rzymie o przysłanie kapłana dla katolików w Armenii. Wybrałem wtedy dla was ojca Komitasa, jednego z duchowych synów Opata Meczitara. W tym roku, wspólnota meczitarystów obchodzi trzysta lat swego istnienia. Dziękujemy Panu za chwalebne świadectwo, jakie złożyli mnisi; i wyrażamy im naszą wdzięczność za to, co czynią dla odnowy kultury ormiańskiej!
Ojciec Komitas, chociaż już nie był młody, natychmiast i z entuzjazmem zgodził się złączyć z wami w trudnej pracy odbudowy. Zamieszkał w Panik, gdzie odrestaurował krzyż, który kule ogniowe próbowały zniszczyć. W duchu braterstwa z duchowieństwem i wiernymi Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego upiększył świątynię dla katolików, którzy jej tak długo bronili. Teraz spoczywa obok niej, nawet po śmierci bliski swemu ludowi, oczekując zmartwychwstania umarłych.
4. Następnie, z braterskim zrozumieniem katolikosa Wazgena, który w parlamencie krajowym bronił praw katolików w Armenii, mogłem posłać do was na pasterza innego meczitarystę, ojca Nersesa, którego konsekrowałem na biskupa w Bazylice św. Piotra. Jest on synem wyznawcy wiary, który zapłacił za swoją wierność Chrystusowi, w komunistycznych więzieniach. Chcę wyrazić szczególne słowa podzięki Arcybiskupowi Nersesowi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.