Pielgrzymka krok po kroku - czwartek

Godz. 10:25
Jan Paweł II leci już do Bratysławy. Przylot na międzynarodowe lotnisko w stolicy Słowacji spodziewany jest o godzinie 10:40. Pierwszy program telewizji słowackiej przypomina właśnie poprzednie wizyty Ojca Świętego w tym kraju.

Godz. 10:40
Episkopat Słowacji i przedstawiciele władz państwowych oczekują już na płycie lotniska. Towarzyszą im tłumy ludzi. Oczywiście nie brakuje też Polaków. Jedna z grup, z Częstochowy, umieściła na swym transparencie portret Ojca Świętego.

Godz. 10:50
Samolot z Janem Pawłem II przyleci prawdopodobnie z czterdziestominutowym opóźnieniem. Tymczasem na lotnisku w Bratysławie wszystko jest przygotowane do ceremonii powitania. Czeka kompania honorowa słowackiego wojska. Dwoje Słowaków w strojach ludowych przywita Jana Pawła II chlebem i solą, które już trzymają w rękach.

Godz. 11:00
Na szczęście opóźnienie okazało się znacznie mniejsze. Samolot Alitalia z Ojcem Świętym na pokładzie właśnie wylądował na lotnisku Milana Rastislava Štefánika w Bratysławie.

Godz. 11:04
Samolot kołuje na miejsce powitania.

Godzina 11:08
Przedstawiciele władz państwowych Słowacji oraz kompania honorowa słowackiego wojska podchodzą do samolotu. W tłumie oczekujących wiernych wyróżnia się transparent: "Polacy ze Słowacji pozdrawiają Ojca Świętego".

Godzina 11:26
Osoby, które przybyły z Ojcem Świętym opuściły już samolot. Wszyscy czekają na pojawienie się Jana Pawła II na płycie lotniska.

Godzina 11:33
Jan Paweł II na specjalnej platformie opuścił samolot. Rozpoczyna się ceremonia powitania.Godzina 11:37
Ojca Świętego przywitano chlebem i solą. Obecnie orkiestra gra hymny narodowe.Godzina 11:44
Ojciec Święty zasiada na białym fotelu, obok niego, na mniejszych, czerownych fotelach zajęli miejsca prezydent Słowacji Rudolf Schuster (w czarnym garniturze) i jego małżonka (ubrana na granatowo).
Trwa przemówienie powitalne prezydenta Republiki Słowacji, Rudolfa Schustera.Godzina 11:47
Rozpoczyna się przemówienie Ojca Świętego.

Godzina 11:50
Ojciec Święty czuje się dziś gorzej. Po kilku zdaniach poprosił, po słowacku, by odczytano dalszą część jego przemówienia.

Godzina 11:57
Ostatnie zdania przemówienia Papież przeczytał osobiście. Zapewnił w nich, że choć nie odwiedzi wszystkich miejsc w Słowacji, to chciałby trafić do każdej rodziny i z każdym porozmawiać. Dodał, że myśli o narodzie słowackim i stale się za niego modli. "Niech Bóg błogosławi Słowację" - powiedział.
We wcześniejszej części przemówienia nawiązał do planowanego wstąpienia Słowacji do Unii Europejskiej. Wyraził nadzieję, że Słowacja wniesie do UE walory swego ducha.Godzina 12:07
Zakończyła się ceremonia powitania. Jan Paweł II zajął miejsce w swoim pojeździe i za chwilę, ulicami Bratysławy, pojedzie do Nuncjatury Apostolskiej, która będzie jego rezydencją podczas tej pielgrzymki. Na ulicach Bratysławy zgromadzili się wierni śpiewający pieśni.

Godzina 12:14
Papież jedzie do Nuncjatury. Na ulicach witają go wymachujący chorągiewkami ludzie.

Godzina 12:19
Na godzinę 12:30 było zaplanowane 20-minutowe spotkanie w Nuncjaturze Jana Pawła II z prezydentem Słowacji. Zapewne spotkanie opóźni się o około pół godziny. Potem Ojciec Święty przyjmie przewodniczącego parlamentu Słowacji, a następnie premiera rządu tego kraju.

Godzina 17:48
Jan Paweł II jedzie z Bratysławy do Trnawy. Na godzinę 18:00 zaplanowana jest jego wizyta w trnawskiej katedrze. Trnawa nazywana jest słowackim Rzymem. Wydaje się bowiem, że zeświecczenie, które objęło dzisiejszą Słowację, w najmniejszym stopniu dotknęło właśnie Trnawę. Wczesnym popołudniem Ojciec Święty spotkał się w Nuncjaturze Apostolskiej w Bratysławie z prezydentem Słowacji Rudolfem Schusterem, a następnie przyjął przewodniczącego parlamentu i premiera Mikulasza Dżurindę.Godzina 17:54
W trnawskiej katedrze zaproszeni goście modląc się głośno czekają na Papieża. Ojciec Święty wyjechał z Nuncjatury około godz. 17:00.

Godzina 18:00
Na ulicach Trnawy i przed katedrą zgromadziły się tysiące ludzi pragnących powitać Papieża.Godzina 18:10
W katedrze św. Jana Chrzciciela 400 zaproszonych osób czeka na Ojca Świętego. Obecnie słuchają muzyki, wcześniej rozważali Tajemnice Różańca Świętego. Trnawę dzieli od Bratysławy ok. 60 kilometrów. Jan Paweł już wkrótce przyjedzie do katedry.

Godzina 18:10
Przed piękną barokową katedrą św. Jana Chrzcieciela zgromadził się wielki tłum wiernych. Telewizja słowacka poinformowała, że na lotnisku witało Papieża dwa tysiące osób. Przed katedrą w Trnawie jest ich znacznie więcej. Do samej katedry wpuszczono 400 osób. Telewizja słowacka pokazała zdjęcia z przejazdu papamobile ulicami Bratysławy. Po obu stronach ulic pozdrawiali go wierni.

Godzina 18:26
Jan Paweł II wjechał już do Trnawy. Wkrótce pojawi się w katedrze.

Godzina 18:31
Jan Paweł II podjeżdża pod katedrę, pozdrawiając i błogosławiąc zgromadzonych ludzi.

Godzina 18:37
Tłum pod katedrą skanduje po słowacku "Niech żyje Ojciec Święty". Jan Paweł II jest już pod katedrą.

Godzina 18:45
Ludzie przed katedrą śpiewają na cześć Papieża. Wydaje się, że w Trnawie przywitanie jest znacznie bardziej gorące niż w Bratysławie. Krótkie przemówienie powitalne przed katedrą wygłosił burmistrz miasta.Godzina 18:48
Jan Paweł II na ruchomym fotelu wjechał do katedry. Powitały go fanfary i ogromna owacja. Burmistrz Trnawy w swym przemówieniu przed katedrą przypomniał, że Trnawę nazywa się słowackim Rzymem. Rzeczywiście atmosfera powitania tutaj przypomina gorące chwile papieskich spotkań z wiernymi podczas ostatnich pielgrzymek w Hiszpanii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie.

Godzina 18:55
Chór wykonuje koncert pieśni religijnych na cześć Ojca Świętego.

Godzina 18:57
Ojciec Święty rozpoczął odmawianie modlitwy do Matki Bożej.Godzina 19:01
Przemówienie powitalne wygłasza metropolita archidiecezji bratysławsko-trnawskiej abp Jan Sokol.

Godzina 19:05
Ojciec Święty poprosił o odczytanie swego wystąpienia w trnawskiej katedrze. Krótkie przemówienie zostało przyjęte burzliwymi oklaskami. Wzruszony Ojciec Święty spontanicznie, w języku polskim podziękował wszystkim za tak serdeczne przyjęcie. Odpowiedziała mu burza braw.Godzina 19:09
Jan Paweł II wezwał wszystkich po słowacku do odmówienia Ojcze Nasz. Po odmówieniu modlitwy udzielił wszystkim błogosławieństwa w języku słowackim.

Godzina 19:11
Ojciec Święty podarował katedrze piękny kielich. Obecnie podchodzą do niego wybrane osoby składając dary.

Godzina 19:17
Jan Paweł II przy wtórze oklasków opuszcza katedrę w Trnawie.Godzina 19:20
Jan Paweł II wyjeżdża z Trnawy żegnany przez tłum ludzi. Dziennikarze telewizji słowackiej podkreślają słowa wdzięczności za serdeczne przyjęcie, jakie Ojciec Święty spontanicznie skierował do wiernych w katedrze.

Godzina 19:27
Jan Paweł II jedzie do Bratysławy, do swej siedziby w Nuncjaturze Apostolskiej. Tymczasem w katedrze św. Jana Chrzciciela w Trnawie, w modlitewnej atmosferze, trwa koncert chóru.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama