Prośmy Boga, aby podróż papieża przyczyniła się do zaprowadzenia trwałego pokoju w Ziemi Świętej - z takim apelem zwrócił się do Polaków Benedykt XVI.
Podczas audiencji ogólnej 20 maja w Watykanie w obecności tysięcy pielgrzymów z całego świata Ojciec Święty podsumował zakończoną 15 maja pielgrzymkę do Ziemi Świętej w trakcie której odwiedził Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską.
Papież streścił katechezę i pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Cieszę się, że razem z wami mogę dziękować Bogu za nawiedzenie Ziemi Świętej. Miejsca, które pamiętają życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, pozwalają z uwielbieniem wnikać w tajemnicę naszego odkupienia. Prośmy Boga, aby ta podróż przyczyniła się do zaprowadzenia trwałego pokoju w tym regionie. Niech wam Bóg błogosławi!”
Wcześniej streszczenie katechezy po polsku odczytał ks. prałat Paweł Ptasznik: „W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty powrócił do niedawnej podróży do Ziemi Świętej. Była to przede wszystkim pielgrzymka do źródeł wiary, ale też wizyta duszpasterska w Kościele, który żyje na tamtych terenach i jest znakiem, że chrześcijaństwo jest obecne tam, gdzie ma swe korzenie. Pierwszy etap obejmował Jordanię z Góra Nebo, z której Mojżesz widział Ziemię Świętą przed swoją śmiercią oraz Betanię. W Jordanii żyje najliczniejsza wspólnota chrześcijańska w Ziemi Świętej i cieszy si ę szacunkiem społeczeństwa, szczególnie ze względu na dzieła miłosierdzia, jakie prowadzi.
Z kolei w Izraelu Ojciec Święty spotkał się zarówno z przedstawicielami władz cywilnych izraelskich i palestyńskich, jak też z przywódcami religijnymi muzułmanów i Żydów. Usiłował przekonywać wszystkich, że pojednanie i pokój, mimo trudności, są możliwe. Aby dać temu wyraz Ojciec Święty stanął w modlitewnym milczeniu przed Murem Płaczu i pod Kopuła na Skale, najświętszymi miejscami judaizmu i islamu. W ramach wizyty duszpasterskiej Ojciec Święty nawiedził Betlejem, Nazaret i Jerozolimę. Chrześcijanie gromadzili się na liturgii razem z papieżem, on zaś głosił im prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa, o pokoju, który jest darem Ducha Świętego, o znaczeniu rodziny w życiu społecznym i o odwadze koniecznej do dawania chrześcijańskiego świadectwa.”
ml (KAI Rzym) / maz
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.