Wadowice: Uczniowie szkół „papieskich" świętowali 89. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Około 3 tys. uczniów z ponad 80 szkół z całej Polski, noszących imię Jana Pawła II, wzięło udział w obchodach 89. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach.

Głównym punktem uroczystości była Msza św. w intencji beatyfikacji papieża Polaka. Liturgii na wadowickim rynku przewodniczył bp Antoni Długosz w asyście kilkudziesięciu kapłanów.

Częstochowski biskup pomocniczy zachęcał młodych ludzi, by podobnie jak Jan Paweł II realizowali Boży plan na życie, by byli ludźmi sumienia i dawali świadectwo o Jezusie. „Choćby nikt od was nie wymagał, wymagajcie od siebie i nie mierzcie człowieka miarą jego uzdolnień intelektualnych, miarą zdrowia, pieniądza, ale serca. A serce w Biblii oznacza sumienie” – mówił biskup.

Ewelina Jakubczyk, polonistka szkoły podstawowej w Kamieńsku koło Łodzi podkreśla w rozmowie z KAI, że nazwa szkoły zobowiązuje. Mówimy młodym ludziom o wartościach, związanych z nauczaniem Jana Pawła II. Ale one są ważne dla także dla nas, dorosłych” – zauważa.

„Jestem szczęśliwa, że dziś tu jestem. Modlę się o zdrowie dla mamy, i żeby egzamin gimnazjalny dobrze mi poszedł” – zauważa Dominika, uczennica kamieńskiej szkoły.

Do Wadowic dobiegło dziś 13 maratończyków z Piekar Śląskich. Sztafeta złożona z górników i uczniów tamtejszej szkoły im Jana Pawła II, przebiegła dokładnie 89 km. Wystartowała o trzeciej nad ranem. Biegacze złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikiem Jana Pawła obok wadowickiej bazyliki.

Zenon Nowakowski, inicjator przedsięwzięcia przyznaje, że najtrudniej biegło się we pod koniec, kiedy zaczął doskwierać upał. „Przybiegniemy tu znowu 16 października” – zapowiada górnik-sportowiec.

W Polsce jest kilkaset szkół noszących imię Jana Pawła II. Placówki noszące imię papieża zobowiązane są do prowadzenia działalności charytatywnej, organizują też konkursy – przede wszystkim o życiu i nauce Jana Pawła II.

Wieczorem Mszę św. na wadowickim rynku odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Po liturgii odbędzie się urodzinowy koncert w wykonaniu orkiestr strażackich.

rk / ju

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama