Około 3 tys. uczniów z ponad 80 szkół z całej Polski, noszących imię Jana Pawła II, wzięło udział w obchodach 89. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach.
Głównym punktem uroczystości była Msza św. w intencji beatyfikacji papieża Polaka. Liturgii na wadowickim rynku przewodniczył bp Antoni Długosz w asyście kilkudziesięciu kapłanów.
Częstochowski biskup pomocniczy zachęcał młodych ludzi, by podobnie jak Jan Paweł II realizowali Boży plan na życie, by byli ludźmi sumienia i dawali świadectwo o Jezusie. „Choćby nikt od was nie wymagał, wymagajcie od siebie i nie mierzcie człowieka miarą jego uzdolnień intelektualnych, miarą zdrowia, pieniądza, ale serca. A serce w Biblii oznacza sumienie” – mówił biskup.
Ewelina Jakubczyk, polonistka szkoły podstawowej w Kamieńsku koło Łodzi podkreśla w rozmowie z KAI, że nazwa szkoły zobowiązuje. Mówimy młodym ludziom o wartościach, związanych z nauczaniem Jana Pawła II. Ale one są ważne dla także dla nas, dorosłych” – zauważa.
„Jestem szczęśliwa, że dziś tu jestem. Modlę się o zdrowie dla mamy, i żeby egzamin gimnazjalny dobrze mi poszedł” – zauważa Dominika, uczennica kamieńskiej szkoły.
Do Wadowic dobiegło dziś 13 maratończyków z Piekar Śląskich. Sztafeta złożona z górników i uczniów tamtejszej szkoły im Jana Pawła II, przebiegła dokładnie 89 km. Wystartowała o trzeciej nad ranem. Biegacze złożyli wiązanki i zapalili znicze pod pomnikiem Jana Pawła obok wadowickiej bazyliki.
Zenon Nowakowski, inicjator przedsięwzięcia przyznaje, że najtrudniej biegło się we pod koniec, kiedy zaczął doskwierać upał. „Przybiegniemy tu znowu 16 października” – zapowiada górnik-sportowiec.
W Polsce jest kilkaset szkół noszących imię Jana Pawła II. Placówki noszące imię papieża zobowiązane są do prowadzenia działalności charytatywnej, organizują też konkursy – przede wszystkim o życiu i nauce Jana Pawła II.
Wieczorem Mszę św. na wadowickim rynku odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Po liturgii odbędzie się urodzinowy koncert w wykonaniu orkiestr strażackich.
rk / ju
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.