Tuż po wizycie pod Ścianą Płaczu Benedykt XVI spotkał się z dwoma głównymi rabinami Jerozolimy w ośrodku Hechal Szlomo. W swoim przemówieniu pochwalił wysiłki katolików i żydów zmierzające do wzmocnienia tolerancji religijnej i wzajemnego zrozumienia. Obiecał pogłębienie współpracy pomiędzy Watykanem i żydami na całym świecie.
Papież podziękował rabinowi sefardyjskiemu Szlomo Amarowi i aszkenazyjskiemu Jonie Metzgerowi za gorące słowa powitania i wyrażone pragnienie dalszego wzmacniania więzi przyjaźni, które Kościół katolicki i naczelny rabinat wypracowali w czasie minionych dekad. „Wasza wizyta w Watykanie w 2003 i 2005 roku jest świadectwem dobrej woli, która charakteryzuje nasze rozwijające się relacje” - powiedział.
„Zapewniam o moim pragnieniu pogłębienia porozumienia i współpracy pomiędzy Stolicą Apostolską, Głównym Rabinatem Izraela i Żydami na całym świecie” – kontynuował Benedykt XVI.
„Źródłem wielkiej satysfakcji dla mnie – odkąd rozpocząłem mój pontyfikat – są owoce trwającego dialogu pomiędzy Delegacją Komisji Stolicy Apostolskiej ds. Stosunków z Judaizmem i Delegacją Naczelnego Rabinatu Izraela ds. dialogu z Kościołem katolickim.
Nasze dzisiejsze spotkanie jest najlepszą okazją, by podziękować Najwyższemu za tak wiele błogosławieństw, które towarzyszyły dialogowi prowadzonemu przez Komisję Dwustronną – mówił Ojciec święty - i dodał, że z ufnością spogląda w przyszłość, oczekując kolejnych sesji.
„Gotowość delegatów do otwartej i cierpliwej dyskusji nie tylko w kwestiach zgodnych, ale także w kwestiach, w których się różnimy, do tej pory utorowała drogę do bardziej efektywnej współpracy w życiu publicznym” – przekonywał Benedykt XVI.
Papież podkreślił, że zaufanie i dialog były kluczowe dla kontynuowania ścieżki pojednania pomiędzy chrześcijanami i żydami.
„Żydzi i chrześcijanie wspólnie troszczą się o zapewnienie szacunku dla świętości ludzkiego życia, centralnej roli rodziny, solidnej edukacji młodzieży i wolności religii oraz sumienia w zdrowym społeczeństwie” – przypomniał.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.