Czwarty dzień pielgrzymki - podsumowanie

Ostatni dzień w Jordanii Benedykt XVI rozpoczął prywatną Mszą w kaplicy nuncjatury apostolskiej w Ammanie, która była tu jego rezydencją. Stamtąd przejechał na lotnisko królowej Alii, gdzie oczekiwali go król Abdallah II z królową Ranią, członkami rządu i rodziny królewskiej oraz przedstawiciele Kościoła.

Nie można negować religijnego wymiaru człowieka – powitalne przemówienie Benedykta XVI na lotnisku w Tel Awiwie

„Przybywam do ziemi uświęconej śladami patriarchów i proroków. Chrześcijanie czczą ją szczególnie jako miejsce wydarzeń życia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa” – powiedział Papież po wylądowaniu w Izraelu. Podkreślił, że to państwo podziela ze Stolicą Apostolską szereg wartości. Troszczy się zwłaszcza o należne miejsce religii w społeczeństwie.

„Gdy religijny wymiar osoby ludzkiej neguje się czy spycha na margines, zagraża to samym podstawom właściwego zrozumienia niezbywalnych praw człowieka – wskazał Benedykt XVI. – Naród żydowski doświadczył tragicznie strasznych skutków ideologii, zaprzeczających podstawowej godności każdej osoby ludzkiej. Słuszne jest i właściwe, że w czasie pobytu w Izraelu będę miał okazję uczcić pamięć sześciu milionów żydowskich ofiar Szoah i modlić się, by ludzkość nigdy już nie doświadczyła zbrodni w takich rozmiarach. Niestety, antysemityzm nadal podnosi odrażającą głowę w wielu częściach świata. Jest to zupełnie nie do przyjęcia. Trzeba podjąć wszelkie wysiłki, aby zwalczać antysemityzm, gdziekolwiek się pojawia. Należy popierać respektowanie i szacunek dla osób z każdego ludu, plemienia, języka i narodu na całym globie” – dodał Ojciec Święty.

Mówiąc o Jerozolimie, mieście świętym dla trzech religii, Papież wyraził nadzieję, że zawsze będzie ona dostępna dla wszystkich pielgrzymów. Zaapelował o znalezienie sprawiedliwego rozwiązania wciąż utrzymującego się konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Zapewnił o modlitwie za chrześcijan w Izraelu i na Terytoriach Palestyńskich, by ich stała obecność sprzyjała pokojowi między wszystkimi ludami zamieszkującymi te biblijne ziemie.

Benedykt XVI u prezydenta Peresa, w mauzoleum Yad Vashem i w instytucie „Notre Dame”

W popołudniowy program pierwszego dnia wizyty w Izraelu wpisano odwiedziny pałacu prezydenckiego, w którego wewnętrznym ogrodzie Benedykt XVI zasadził drzewko. Spotkał się tam również z blisko 300-osobową grupą polityków i przedstawicieli wspólnot religijnych.

Następnie Papież odwiedził Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, gdzie mógł osobiści pozdrowić sześć osób, które przeżyły Shoah. Benedykt XVI zapalił tam światło pamięci, złożył kwiaty, dokonał wpisu do Złotej Księgi. Niczym klamrą tę niespełna godzinną, ważną wizytę otworzył i zamknął śpiew chóru.

Ostatnim wydarzeniem dnia było spotkanie z organizacjami zaangażowanymi w dialog międzyreligijny. Odbyło się ono w audytorium Papieskiego Instytutu „Notre Dame of Jerusalem Center”. Pośród ok. 500 uczestników spotkania byli m.in. chrześcijanie, żydzi, muzułmanie, druzowie i samarytanie. Na znak nadziei i nowych owoców dialogu Papież poświęcił tu kamień węgielny pod nowe centrum Instytutu „Notre Dame”, powstające w Magdali. Stamtąd udał się na nocleg do siedziby delegatury apostolskiej w Jerozolimie.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama