Dyrektor Yad Vashem oczekuje jasnych słów na temat Piusa XII

Avner Shalev oczekuje w debacie wokół otwarcia archiwów watykańskich dotyczących pontyfikatu Piusa XII „znacznych postępów".

„Z różnych źródeł otrzymaliśmy obietnicę, że w ciągu pięciu lat dokumenty w tych zbiorach zostaną skatalogowane i zarejestrowane”, powiedział w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA dyrektor Instytutu Pamięci Yad Vashem. Przypomniał słowa Benedykta XVI, że możliwie szybkie otwarcie archiwów leży również w interesie Kościoła.

Shalev przyznał, że rozumie, iż jest to związane z ogromną pracą. Aby ten proces przyspieszyć, Watykan powinien zatrudnić więcej sił fachowych. „Jest teraz wyraźny cel i przede wszystkim konkretny horyzont czasowy” - dodał.

Nawiązując do dzisiejszej wizyty papieża w Yad Vashem powiedział, że oferuje papieżowi „platformę do wygłoszenia orędzia, którego będą słuchały miliardy ludzi na całym świecie”. Benedykt XVI, podobnie jak jego poprzednik Jan Paweł II, będzie przemawiał w „Sali Pamięci”, co jest rzeczą niezwykłą. „Nie pozwoliliśmy na to nawet prezydentowi USA” - wyjaśnił Shalev i podkreślił, że wyjątek stanowią tylko papieże.

Dyrektor Yad Vashem przypomniał, że Jan Paweł II powiedział bardzo ważne słowa, a mianowicie, że „Szoah może się wydarzyć tylko wówczas, gdy nie ma wiary”. Pamięć o Holokauście jest ważna nie tylko w kontekście przeszłości, ale też dlatego, aby „Szoah nigdy się nie powtórzył”.

ts / ju., Jerozolima

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama